Čekáme na ochlazení a na pořádnou chumelenici, hořekují v polovině letošní zimní sezony provozovatelé lyžařských areálů v Jeseníkách.

Většina areálů zeje prázdnotou a svahy pokrývá za ostrého svitu slunce zelená tráva, jakoby už bylo jaro. Jarní počasí panuje i na parkovišti Hvězda, odkud rekreanti vyjíždějí za sněhem na Ovčárnu. Lyžovat se zatím dá též ve Ski Karlov v Karlově pod Pradědem a na Kopřivné v Malé Morávce.

Nedostatek sněhu ani nevadil

Skupinka kamarádů se vydala lyžovat do Jeseníků z Kostelce na Hané a neodradilo je ani to, že v Malé Morávce všichni už několik týdnů marně čekají na čerstvý sníh.

„Sněhu je tu méně, než by se očekávalo, ale lyžovat se bez problémů dá. Přijeli jsme na týden," řekl Lukáš Sigmund, který s přáteli plánoval mimo sjezdovku výlety po okolí, například na vodopády a minerální vodu do Karlovy Studánky. Do Jeseníků jezdí Sigmund třetím rokem.

Další rodina přijela od Mikulova. „Na Kopřivné je momentálně nejlepší kopec. Lyžovat se dá, bohužel má přimrznout až o víkendu, a to už budeme doma," uvedla Marie Labajová, která si přijela z jihu Moravy zalyžovat do Malé Morávky spolu s manželem a oběma syny Ondřejem a Tomášem. Rodina se ubytovala v soukromé chatě v sousední Dolní Moravici, podobně se jezdí rekreovat do místních hor na týden každoročně.

Pravidelně navštěvuje Jeseníky také rodina z Vysočiny. „Za nedostatek sněhu nikdo nemůže, já si myslím, že se o svah na Kopřivné starají příkladně," konstatovala mladá žena. Na svahu ji Deník zastihl společně s dcerou. „Víte, kolik mám roků? Pět! Lyžovat umím trochu," hlásila na svahu malá lyžařka, kterou naučil jízdě na „čertovských prkénkách" dědeček. Ne ten vlastní, ale vypůjčený, pravý jesenický.

Ze Saďourovy na Kropáčkovu

Všichni oslovení si pochvalovali, že se provozovatelům podařilo na Kopřivné udržet sníh, na kterém se dá lyžovat.

„Základem všeho je svah kvalitně nasněžit v době, kdy mrzne. To se nám společně se Ski Karlov asi podařilo," řekl Lukáš Ptáček ze Ski areálu Kopřivná. Velkou motivací pro udržení sněhu byli rekreanti, kteří měli v areálu a jeho okolí předem zamluvené ubytování, a bez sněhu by to nebyla ta pravá zimní dovolená.

Jedinou možností by pro rekreanty byl výjezd na Ovčárnu, ale to by si nezalyžovali až tak často, jak si představovali. Ti, co sedají na čtyřsedačkovou lanovku na Kopřivné, si všimnou nejen nového proskleného baru Deštník přímo na sjezdovce, ale i názvu výchozí stanice Saďourova. „Lanovka spadá pod drážní úřad, takže musí mít horní i dolní stanice svůj název. Svá jména získaly podle lidí, kteří pomohli s jejich výstavbou. Dole je tedy stanice Saďourova a nahoře Kropáčkova," vysvětlil Ptáček.