„Zavolali nám, popsali situaci a my jsme poslali ihned čtyři záchranáře na sněžném skútru a terénní čtyřkolce. Na místě pak zjistili, že muž je stále v bezvědomí, ale co bylo příčinou jeho zdravotního stavu, to nám nebylo zcela jasné. Neměl totiž žádná viditelná zranění. Nicméně neměl přilbu, takže ani úraz hlavy nebylo možno vyloučit,“ řekl Michal Klimeš, náčelník Horské služby Jeseníky.

Členové horské služby okamžitě zahájili resuscitaci. Zároveň zavolali lékaře záchranné služby, kterého k nim dovezla rolba. Protože svah na černé sjezdovce byl velmi prudký, naložili záchranáři muže bez známek života na transportní sáně a přemístili jej pod sjezdovku.

I během náročného transportu byl muž neustále resuscitován. V oživování pokračoval také lékař i poté, co byl muž naložen do sanitky. Po nějaké době však byl lékař nucen konstatovat smrt lyžaře, aniž by určil příčinu. Podle Martina Palána ze společnosti Sněžník, která lyžařské středisko provozuje, bylo muži přibližně pětapadesát let. „Příčinou smrti může být cokoli, třeba i infarkt,“ dodal Palán.

Nebezpečí v horských oblastech Jeseníků dnes nepředstavují jen pády a zdravotní indispozice, ale také zde akutně hrozí vysoké riziko lavin. V Jeseníkách při současné oblevě leží těžký a mokrý sníh, takže Horská služba vydala varování před možností uvolnění samovolných lavin středních, výjimečně i velkých rozměrů. Toto riziko je největší zejména na tradičních lavinových svazích pod hlavním hřebenem v lokalitě Velkého a Malého Kotle.

Možnosti vydat se na vysokohorskou túru jsou kvůli lavinám značně omezené. „Většina námi značených frekventovaných cest, výstupových tras i sjezdů je ohrožena mnoha sesuvy samovolných lavin středního ale i velkého rozsahu,“ uvedl lavinový specialista Horské služby Jeseníky Jaroslav Tejnský.

Na starou, poměrně stabilní vrstvu sněhu totiž napadlo podle Tejského v posledních dnech šedesát až sedmdesát centimetrů nového sněhu, a nadále místy sněží. Okolo Ovčárny leží momentálně přes dva metry sněhu, ten se kvůli silnému větru ukládá i na závětrných svazích.

„Již při malém dodatečném zatížení je uvolnění laviny možné,“ varoval Jaroslav Tejnský, podle kterého lavinu může vyvolat i jeden osamocený lyžař nebo snowboardista.

Náčelník horské služby Michal Klimeš zase upozorňuje lyžaře, aby nepodceňovali nošení přilby. „Všem lyžařům připomínám nutnost dodržovat Desatero Mezinárodní lyžařské federace pro bezpečný pohyb na sjezdových tratích. Především doporučuji používat bezpečnostní prvky, jako je přilba či ochrana páteře,“ řekl náčelník Klimeš, podle kterého by lyžaři měli přizpůsobit styl jízdy nejen aktuálním podmínkám na sjezdovce, ale také svým schopnostem.

Karel Janeček, Petr Krňávek