Přes tři tisíce závodníků se v Třinci postavilo na start letošního ročníku. Čekalo je přes 90 kilometrů s celkovým převýšením 5 400 metrů, což mimochodem odpovídá výstupu na druhou nejvyšší horu světa, K2.

„Mě sedmička lákala už dlouho. Protože jde ale o závod dvojic, potřeboval jsem zlomit bratra. A to se mi dlouho nedařilo. Až na Nový rok, tak deset minut po půlnoci, mi zazvonil telefon a brácha mi místo blahopřání k novému roku řekl, že nás právě přihlásil," smál se Zbyněk Ocásek, strážník městské policie v Krnově.

Beskydskou sedmičku vymyslel horolezec a sportovec Libor Uher, který jako teprve druhý Čech vystoupil na neblaze proslulou K2. V rámci závodu je třeba překonat všech sedm beskydských tisícovek. O tom, jak je to náročné, svědčí zásah vrtulníku záchranné služby z Ostravy, který zachraňoval kolabujícího účastníka. „Obdivuji ty pomalejší, kteří tu trasu jdou nějakých 25 hodin. Být na trati tak dlouho, to bych asi psychicky nevydržel," přiznal se Zbyněk Ocásek.

Už jen příprava je pro rekreačního sportovce nepředstavitelná. „Každý trénink probíhal stejně. Jeli jsme z Krnova na kole do Karlovy Studánky, tam jsme u známých nechali kola a vyběhli na Praděd. A pak na kole zpátky," přiblížil klasický trénink Ocásek. „Když bylo míň času, tak jsem jen jedenáctkrát oběhl cvilínské schody a jel se dvě hodiny projet na kole," doplnil ještě starší z bratrů Ocáskových.

Příští rok se na sedmičku pravděpodobně vydají znovu a v plánu jsou i další horské ultramaratóny. „Máme takový sen, ale nevím, jestli se nám splní. Chtěli bychom se dostat na Tre Cime Lavaredo, což je jeden z největších ultramaratónů vůbec. Má délku kolem 120 kilometrů. Je dost těžké se tam jen dostat, tak uvidíme," dodal Zbyněk Ocásek.

Jan Pirkl