Zájemci z celého okresu nyní mají možnost ušetřit nemalé peníze. V Bruntále, Krnově a Rýmařově jsou informační místa, kde se lidé mohou přihlásit do aukce na výběr nejlevnějšího dodavatele energií. Do elektronické aukce se mohou přihlásit domácnosti i bytová družstva a podnikatelé.

V Krnově jsou aukci nejblíže

Pondělí 29. dubna bude posledním dnem, kdy si mohou podat zájemci v Krnově přihlášku do elektronické aukce energií.

Na konci května budou moci Krnované a obyvatelé okolních obcí soutěžit spolu s dalšími městy o co nejnižší cenu za plyn a elektrickou energii. V Bruntále a Rýmařově mají lidé čas do poloviny května.

Informace o připravované aukci je možné získat přímo v kontaktní kanceláři společnosti eCENTRE, která aukci pořádá. Kancelář je zájemcům k dispozici v přízemí Městského úřadu v Krnově. Naposledy otevřeno zde bude 29. dubna od 14 do 17 hodin. Poté bude ukončen sběr podkladů. „Ačkoliv zpočátku byl zájem občanů nižší, než jsme čekali, čím více se blíží termín elektronické aukce, tím více občanů přináší své podklady, aby se do sdružené aukce pro domácnosti mohli také zapojit," řekla Alice Mazurková ze společnosti eCENTRE.

„Byly již uzavřeny smlouvy na více než 175 odběrných míst. Jedná se o více než sto smluv na elektrickou energii a přibližně sedmdesát smluv na zemní plyn," dodala Alice Mazurková.

Rýmařov a Bruntál

V Rýmařově se mohou zájemci informovat vždy každé pondělí v době od 10 do 12 a od 13 do 17 hodin v kanceláři organizace Byterm, v prvním patře v Palackého 11. Příležitost mají až do 13. května.

Bruntál je na rozdíl od Krnova a Rýmařova městem, kde se akce nedočkala ze strany místní radnice větší podpory a propagace. Kontaktní místo eCENTRE najdou zájemci v Bruntále na Zámeckém náměstí 4 v kanceláři Místní akční skupiny Hrubý Jeseník, a to vždy ve středu od 14 do 17 hodin.

O informace a aukci je zájem

Obyvatelé Krnovska, kteří se rozhodli pro účast v aukci, donesli nejprve na kontaktní místo kopii smlouvy se stávajícím dodavatelem elektřiny nebo zemního plynu, kopii ročního vyúčtování a případně kopii plateb SIPO. Poradci společnosti eCENTRE s nimi tyto podklady prostudovali a doporučili, zda je pro daného odběratele energií vhodné se aukce zúčastnit.

Tip od souseda

Mezi zájemci o účast v aukci byl v pondělí 22. dubna také Čeněk Kohut z Krnova.

„Přišel jsem se zeptat, zda se mohu do aukce přidat. O akci jsem se dověděl od svého souseda, který se jí zúčastní. Dneska jsem donesl podklady a vyúčtování. Protože mi chyběl ještě jeden doklad, stavím se tady znovu příští týden. Ale do aukce se určitě přihlásím. Ceny za plyn a elektřinu jsou velmi vysoké. Bydlíme s rodinou v bytě a peněz není nazbyt. Musíme šetřit."

Poradní kancelář se otevřela na základě zájmu občanů dvakrát také v obci Úvalno. „První den pátek 5. dubna byl v Úvalně velmi zajímavý. Sesbírali jsme devět smluv a odpověděli přibližně dvaceti lidem na jejich dotazy. Druhý sběrový den 12. dubna jsme se hodinu a půl nezastavili. Zájem o aukci a připravenost občanů se zapojit byla velká. Organizačně jsme to tušili a byli jsme připraveni. Žádné čekání, žádná nervozita lidí. Sesbírali jsme dalších přibližně dvacet smluv," uvedla Alice Mazurková.

Všechny smlouvy přihlásí společnost eCENTRE hromadně do aukce. Dodavatelé energií pak budou o tento balík smluv o dodávkách pro domácnosti soutěžit. Občané si tak ušetří obíhání jednotlivých dodavatelů a dotazování na cenovou nabídku. Přihlášením do hromadné aukce tak ušetří nejen svůj čas, ale navíc je tato služba nebude nic stát. Aukční poplatek zaplatí firmě eCENTRE po ukončení aukce dodavatel, který aukci vyhraje.

Termín aukce bude v květnu

Sběr podkladů v Krnově a podpis účastnických smluv k aukci, které se mohou zúčastnit také obyvatelé okolních obcí na Krnovsku, bude ukončen příští týden v pondělí 29. dubna. Termín aukce je stanoven na konec května.

„Samotná aukce nebude pro veřejnost přístupná, protože probíhá elektronicky. Ale její průběh budou moci občané sledovat elektronicky buď na stránkách města Krnova nebo na stránkách naší společnosti. Způsob náhledu na elektronickou aukci a přesné datum budou ještě upřesněny. V každém případě se samotné aukce zúčastní jak město Krnov, tak i další města z republiky," řekl na setkání v kanceláři krnovské radnice zástupce společnosti eCENTRE Martin Dulai.

Po první úspěšné aukci, která proběhla v Říčanech, se do elektronických aukcí přihlásilo přes šedesát obcí a měst z České republiky. Například v Praze 6, kde je již ukončen sběr podkladů a smluv se podařilo spojit téměř tisíc domácností. Mezi další města a obce, které již zahájily přípravu e-aukce pro domácnosti, patří například Rýmařov, městské části Ostravy, Opava, Frýdlant, Šenov, Orlová, Fulnek, Brno Židenice, Hradec nad Moravicí, Frenštát, Ludgeřovice a další.

Anna Dohnalová