Bezmála třetí rok provozuje s velkým úspěchem rýmařovské středisko Diakonie ČCE v Dolní Moravici Domov odpočinku ve stáří. Jde o zařízení rodinného typu, kde seniorům dopřávají kromě potřebné péče i individuální program. Mimořádnou službou jenž diakonie v Dolní Moravici starým lidem poskytuje, je takzvaný Domov se zvláštním režimem. Pečuje se zde o lidi nad pětašedesát let se stařeckou demencí a Alzheimerovou chorobou.
„S touto službou jsme na Bruntálsku jediní, poptávka je velká, ozývají se nám zájemci z celého kraje,“ prozradila ředitelka rýmařovského střediska Diakonie ČCE Marcela Staňková. V současnosti je na oddělení plno, všech jedenáct lůžek je obsazených. Obyvatelé specializovaného oddělení vyžadují mnohemnáročnější péči. „Zdejší personál musí být zcela jinak školený. Tito lidé vyžadují například zcela jiný způsob dorozumívání, ať už jde o dotek nebo oční kontakt,“ pokračovala Staňková.
Pozornost personálu je v jejich případě nezbytná čtyřiadvacet hodin. „Nejsou orientovaní v čase ani v prostoru, takže potřebují stálý dozor a doprovod, když jdou třeba ven na procházku,“ upozornila ředitelka. Jelikož je o tuto službu velký zájem, neboť ji obvyklé domovy pro seniory neposkytují, každou žádost o umístění personál posuzuje individuálně.
Senioři s demencí a Alzheimerovou chorobou obývají podkrovní část třípodlažního domu, kde Domov odpočinku ve stáří sídlí. V nižších patrech v Domově pro seniory žijí jejich soběstačnější spolubydlící. Těch je nyní třiadvacet. Obývají jedno a dvojlůžkové pokoje. Pohromadě mohou bydlet i manželské páry. Nábytek si mohou přistěhovat svůj vlastní, aby se v novém prostředí cítili co nejvíce jako doma. „Každý senior má určeného svého klíčového sociálního pracovníka, který s ním vytváří individuální plán. Žádný režim tady není. Pokud chce někdo snídat v osm, snídá v osm, pokud chce někdo o půl hodiny později, tak snídá o půl hodiny později,“ řekla ředitelka.
Obyvatelům domova jsou kromě pokojů k dispozici i společné místnosti jako jídelna nebo kuchyň, kde si mohou dle libosti něco sami uvařit nebo upéct. „V rámci soutěže jsme tu dělali už i bramboráky,“ prozradila Staňková. Velkou radost jim dělá i zahrada s posezením pod pergolou a u pramene potoka. Několikrát do měsíce zařízení navštěvuje kadeřnice, katolický kněz, ergoterapeutka a pedikérka. Třikrát do týdne je seniorům k dispozici lékař.
„Dobře spolupracujeme s obcí. Jde nám o to, aby naši klienti měli pocit, že sem patří a že jsou právoplatní obyvatele Dolní Moravice,“ pokračovala Staňková. Diakonie ČCE středisko Rýmařov kromě Domova odpočinku ve stáří poskytuje také ošetřovatelskou a pečovatelskou službu, půjčuje kompenzační pomůcky, provozuje denní stacionář a respitní služby.
Zuzana Pršalová