DOMY S HISTORIÍ

Středověké detaily se dodnes v interiéru kostela dochovaly. Poprvé byl kostel přestavěn v roce 1593 za působení protestantského pastora Jana Albrechta mistrem Joachimem. V roce 1624 byli protestantští kazatelé vyhnáni a na moravickou faru byl ustaven katolický farář Jan Elsner, jejž už po třech letech vystřídal Ondřej Schindler.

Katoličtí kněží měli údajně velké problémy s věřícími, kteří odmítali přestoupit na katolictví, a tak se domáhali jejich účasti na bohoslužbách peněžitými sankcemi. Záznamy o těchto pokutách svědčí o tom, že ještě v roce 1657 někteří zatvrzelí evangelíci raději zaplatili požadovaný obnos 18 krejcarů, než by museli vstoupit do kostela.

Za zmínku také stojí, že v Dolní Moravici od roku 1658 pět let působil Kryštof Alois Lautner, pozdější šumperský děkan, který byl v roce 1685 upálen v Mohelnici coby oběť čarodějnických procesů. Poté musely být všude tam, kde Lautner sloužil, opakovány jím udělené svátosti, což v moravické farnosti znamenalo znovu pokřtít 92 věřících.

V červnu 1794 do budovy chrámu sedmkrát uhodil blesk a značně jej poškodil. Následně byl v roce 1795 opraven a klasicistně upraven. Na renovaci přispěl z velké části řád německých rytířů. Současný kostel zachovává původní hranolovitou věž a presbyterium se sakristií, sloužící nyní jako boční kaple. Velký prostor lodi je plochostropý, doplněný třístrannou kruchtou a průčelí je klasicistně upraveno. Mezi tyto starší části byla vestavěna nová loď, nově orientovaná tak, že původní délka kostela tvoří její šířku a osa lodi s kněžištěm tvoří s původní orientací pravý úhel. V severní části kostela byla vystavěna hudební kruchta na osmi sloupech. Slohovou různost starší a novější části prozrazují okna štíhlá v kapli, štěrbinová ve věži a široká v lodi i opěrné pilíře boční kaple oproti hladké fasádě lodi.

Ve vnitřním vybavení kostela zaujme zvláště iluzivní nástěnný hlavní oltář, nesoucí obraz svatého Jakuba Staršího, Mariánský boční oltář a oltář svatého Kříže. Umíráček ve věži s reliéfem svatého Josefa ulil Jan Antonín Behr v Olomouci v roce 1734. Kolem kostela se rozprostírá ohrazený hřbitov. V blízkosti stojí bývalá patrová fara.

Nedaleko od kostela stojí sloup Nejsvětější Trojice a unikátní kamenný most švédského typu ze 17. století.

ĽUBICA MEZEROVÁ