Rok 1918 znamená nejen vznik Československé republiky, ale také konec 1. světové války. Obyvatelé Dívčího Hradu, Životic a Sádku tehdy oplakávali své padlé spoluobčany.
Tehdy ještě byly Životice a Sádek samostatné malebné obce, kde téměř všichni mluvili německy. V období mezi světovými válkami měl Dívčí Hrad 242 obyvatel, ale Sádek s více než 400 obyvateli byl téměř dvojnásobnou obcí.
Na konci druhé světové války v březnu 1945 se zde téměř na měsíc zastavila frontová linie. V důsledku bojů Životice a Sádek patřily v našem regionu k nejhůře poškozeným obcím.
Po odsunu Němců se dosidlování odlehlých obcí v pohraničí moc nedařilo. Vylidněný Sádek a Životice se musely stát součástí Dívčího Hradu. Při sčítání obyvatel v roce 2001 žilo v Sádku 56 obyvatel a v Životicích čtyři.
Touto historií zájemce provede sobotní Vzpomínková procházka 1918 – 2018, která začíná v 9 hodin u renovovaného památníku v Životicích.
Starosta Jan Bezděk zde přivítá potomky německých rodáků a pak Češi a Němci společně uctí padlé první světové války. Následuje procházka k památníku v Sádku, kde všechny přivítá cimbálová muzika. V 11 hodin zde starosta Dívčího Hradu předá německým partnerům klíč od obce jako symbol usmíření a překonání starých křivd.
Ze Sádku vycházka pokračuje do Dívčího Hradu, kde je poblíž strojíren Jan Bacho další památník. Po 13. hodině začíná na obecním úřadě v Dívčím Hradu křest knihy o historii této obce.
Na hřišti u obecního úřadu pak plynule naváže úplně jiný program: Pivní slavnosti. Budou zde kromě pivních specialit žongléři, skákací hrady, malování na obličej, živá hudba i projížďky na koních.
Vstup je zdarma a navíc budou speciální autobusy přivážet hosty ze Slezských Pavlovic, Hlinky i Osoblahy.
Tyto Pivní slavnosti na hřišti u obecního úřadu pořádá nezisková společnost Osoblažský cech. „Věřím, že pokud ještě na danou sobotu nemáte program, výlet do Dívčího Hradu se přímo nabízí. Třeba se při vlastivědné procházce nebo u pivního speciálu uvidíme,“ uvedl Jan Bezděk.