Ve Vrbně pod Pradědem má sídlo česká strana Euroregionu Praděd, polská polovina Euroregionu Pradziad má sídlo v nedalekém Prudniku. Češi a Poláci se stali opravdovými sousedy až po roce 1989. Předtím tu byla jen obtížně prostupná hranice.
„Před druhou světovou válkou spolu české a polské etnikum sousedilo jen na přibližně padesáti kilometrech v oblasti Těšínska, ostatní severní území od Bohumína na západ nepatřilo do konce druhé světové války k Polsku, nýbrž k Německu.
I tato historie je příčinou, že pořád jsme ve fázi vzájemného poznávání," řekl ředitel Euroregionu Praděd a někdejší vrbenský starosta Zdeněk Jarmar. Euroregion Praděd vznikl v roce 1997.
Zbourali hranice
Proto je hlavním předmětem činnosti všech euroregionů podpora česko-polského poznávání. Též spolupráce v příhraničních regionech s cílem zajistit rovnoměrný rozvoj území po obou stranách hranice a potlačení negativního vlivu existence státní hranice.
Euroregion Praděd je česko-polský euroregion na území Opolského vojvodství a spadají pod něj rovněž obce severní části krajů Olomouckého a Moravskoslezského, což jsou okresy Bruntál a Jeseník.
Evropská unie zahájila systematickou finanční podporu česko-polské příhraniční spolupráce v podobě vybraných programů. „V rámci těchto programů byla postupně na euroregiony delegována správa Fondu malých projektů, nyní nazývaných Fondy mikroprojektů," uvedl Zdeněk Jarmar (na fotografii vpravo).
Fond mikroprojektů je nástrojem pro podporu projektů menšího rozsahu na místní úrovni.
Turistů přibylo
V programech jde především o podporu nových aktivit v rámci zmíněného území. Mikroprojekty jsou zaměřeny hlavně na oblast mezilidských přeshraničních vztahů, společenských, osvětových a kulturních aktivit.
Také oblast cestovního ruchu a jejího rozvoje je jednou z možností, jak přispět k rozvoji prosperity regionu. Euroregion Praděd již od roku 2011 spolu s partnery realizuje projekty Destinačního managementu turistické oblasti Jeseníky.
Destinace je chápána jako geografický prostor, jak jej vidí turisté. A tím je pro turistickou oblast Jeseníky v rámci Moravskoslezského kraje sdružení Euroregion Praděd.
„Díky zkvalitnění nabídky, pestrosti produktů, netradičním propagačním tiskovinám, zavedením e-marketingu, voucher systému cestovních balíčků, spolupráci s cestovními kancelářemi, zavedení certifikace služeb a také s pomocí víly Violy byl zaznamenán desetiprocentní nárůst počtu návštěvníků a padesátiprocentní nárůst počtu přenocování turistů ve srovnání s rokem 2010," sdělil Jarmar.
Přitažlivé Jeseníky
Regionální rada regionu soudržnosti Moravskoslezsko vyhlásila v dubnu 2014 další výzvu pro podporu rozvoje cestovního ruchu. Výzva se také zaměřuje na podporu turistických produktů, rozvoj původních tradic umění, receptur, postupů, řemesel a jejich následný přenos do marketingu cestovního ruchu.
Vznikají osvětové akce a workshopy pro místní poskytovatele služeb, rozvoj kvality a profesionality služeb v cestovním ruchu.
„Všechny aktivity by měly vést k upevnění trendu přitažlivé a atraktivní nabídky naší turistické oblasti. Euroregion Praděd se svojí projektovou žádostí uspěl a jeho projekt byl doporučen k financování v rámci výzvy. Na téma využívání programů Evropské unie pro rozvíjení česko-polské spolupráce opět někdy příště," dodal Jarmar.
Bližší informace o konkrétních aktivitách a nabídkách pro turisty a návštěvníky, domácí i zahraniční naleznete na stránkách www.jeseniky-rodina.cz s doprovodem Violy.
Zajímavá místa bruntálského okresu
Jesenicko: www.jesenicko.eu
Javornicko: www.javornicko.cz
Rýmařovsko: www.rymarovsko.cz
Slezská Harta: www.slezska-harta.cz
Zlatohorsko: www.zlatohorsko.cz
Vrbensko: www.vrbensko-jeseniky.cz
Krnovsko: www.mikroregionkrnovsko.cz
zdroj: Euroregion Praděd