Na to, jak si strany a uskupení, které uspěly ve volbách, rozdělí funkce, se přišli podítat také zvědaví občané. Mnozí z nich z veřejného zasedání odcházeli se smutkem v obličeji a prohlašovali, že k volbám už nemá smysl chodit, když stejně jejich hlasy změnu na vrbenskou radnici nepřinesly.

Byli to hlavně voliči, kteří doufali, že do vedení se dostane Spolek Přátelé Vrbenska a přinese změnu. Tajné hlasování zastupitelů ale určilo, že pro nadcházející čtyři roky téměř vše zůstává při starém.

,,Jedenáct zastupitelů dalo najevo občanům svým tajným hlasováním, že si budou dělat co uznají za vhodné bez ohledu na názory občanů, kteří v komunálních volbách na konci října výrazně podpořili Spolek Přátelé Vrbenska,“ komentoval výsledek hlasování vrbenský občan František Langer, kterému se výsledky ustavujícího zasedání zjevně nelíbily.

Lídr nezávislé strany Spolku Přátelé Vrbenska obdržel nejvíce hlasů ze všech kandidátů, ale při volbě starosty, místostarosty a rady města se tento úspěch nijak neprojevil. Vedení města bylo vytvořeno koalicí stran a sdružení, které podporují Helenu Kudelovou, ale Přátelé Vrbenska zůstali v opozici.

,,Je to dost netaktní vůči Spolku Přátelé Vrbenska, který byl mezi nejúspěšnějšími v komunálních volbách a nakonec v hlasování o vedoucí místa radnice neuspěl,“ řekl občan, který si nepřál být jmenován. Zastupitelstvo Vrbna pod Pradědem tvoří jedenáct mužů a deset žen. Starostkou města byla zvolena Helena Kudelová, místostarostou Miloš Lasota, dalšími členy rady města byli zvoleni Tomáš Kočička, Zdeněk Valenta, Risto Gamovský, Jana Soudková a Ivana Novotná.

(vra)