„Dobrý večer, velmi mě to mrzí, ale včera večer jsem sdílel informaci o zotaveném pacientovi z Bruntálu. Tato informace byla dnes večer korigována. Přikládám mapy obce s rozšířenou působností ORP, ze kterých jsem čerpal. V našem okrese doposud žádný zotavený pacient není,“ uvedl starosta na pravou míru informaci. 

„Omlouvám se, že jsem v nás všech vzbudil naději, která se zatím nepotvrdila,“ uvedl Petr Rys. Navzdory jeho omylu je statistika pro obyvatele okresu Bruntál velmi nadějná. Počty pozitivně testovaných ani v samotném Bruntálu, ani v okrese už nevzrostly.

Koronavirus on-line
reportáž zde.

Starosta Bruntálu nebyl jediný, kdo měl o víkendu problém se správnou interpretací oficiálních statistik. Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák upozornil, jak statistiky nakažených a uzdravených může pozměnit i banální omyl.

Starosta Bruntálu zveřejnil mapky s počty nakažených a uzdravených, které ho uvedly v omyl.Zdroj: zdroj: město Bruntál

Starosta Bruntálu zveřejnil mapky s počty nakažených a uzdravených, které ho uvedly v omyl. zdroj: město Bruntál

"Ministerstvo zdravotnictví opakovaně nesprávně vykazuje stav pozitivně testovaných v našem kraji. Důvodem je to, že naše laboratoře vyhodnocují i pro jiné kraje a oni pak tyto případy vykazují jenom za náš kraj. Už jsme je na to několikrát upozorňovali," upozornil na sociálních sítích v sobotu hejtman Ivo Vondrák. 

O den později, v neděli ve 22 hodin, hejtman doplnil informaci o aktuálním počtu nakažených.

"V mapách udávané zotavené případy jsou aktuálně 2 (byli 3). Důvodem byl nesoulad včerejších a dnešních podkladů ze Slezské nemocnice, který byl dnes narovnán. Jednalo se o pacienta, který byl vykazován jako zotaven, avšak ve skutečnosti byl převezen na jiné oddělení téže nemocnice.“

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník