Řezbáře Františka Nedomlela požádali o zhotovení obrovitého včelího příbytku provozovatelé Včelí farmy Rokytník u Hronova na Náchodsku v podhůří Krkonoš. Při výběru řezbáře měli včelaři šťastnou ruku.

Klát je propracován do nejmenšího detailu, vyzdoben je nápisem Rokytnické včeličky, třemi včelami, plástvemi i lipovými listy. Právě lipové dřevo František Nedomlel k výrobě úlu použil.

Rokytnické včeličky

Zadavatelka se přijela na sklonku března už potřetí osobně podívat, jak úl vypadá. „Byla opět unešená. Přijela s včelařem Janem Kolomým ze Starého Města, v jehož stolárně zbývá dodělat takové ty funkční záležitosti, aby úl mohl normálně fungovat,“ řekl František Nedomlel. Klát je vyzdoben ryze včelařským motivem. V kruhu uprostřed sedí včelí královna, bez té se žádný pořádný včelí domeček neobejde. Na hlavě má královskou korunu.

„Královna plodí další včelstva. Dělnice, které ji na úlu obklopují, nevydrží déle, než čtyřicet dnů a potom umírají,“ vysvětlil František Nedomlel. Pod královnou ztvárnil řezbář včelí buňky. Jednak vypouklé, pod kterými se rodí včely, ale i promáčklé, takzvané medové, které jsou zavíčkované a po odvíčkování se z nich vytáčí med. „Každý včelař pozná, že tomu tak je, nevčelař možná toto ani neví,“ uvedl Nedomlel.

Ke včelařství má vztah

Není to první úl, který řezbář Nedomlel v životě vyrobil. Nedávno vyřezal úl pro včelaře, který žije v dřevěnici na horním konci Dlouhé Stráně. Jeho úl však narozdíl od Rokytnického není funkční. Plní pouze dekorativní úlohu.

„Rokytnický úl bude stát na třiceticentimetrovém pískovcovém kameni, který bude zase ve tvaru včelí buňky. Na čelo se napíše, jak je starý kmen lípy, z něhož jsem úl vyráběl,“ sdělil Nedomlel s tím, že stáří dřeva odhaduje na dvě stě padesát až tři sta let. Konečné dílo bude obsahovat i informace o kameni, na němž bude klát usazen.

Úl bude shora krytý stříškou podobnou těm, které chrání jednotlivá zastavení Křížové cesty na Uhlířském vrchu v Bruntále, jejichž autorem je rovněž František Nedomlel. „Jen místo křížku tam bude taková krásná čepička nebo cibulka, jako na kostelní věži. Měla by být vyrobena z mědi,“ doplnil Nedomlel, který úl pokryl speciálním, několikanásobným nátěrem německou barvou, aby byl co nejodolnější.