Úklidová četa bruntálského občanského sdružení Liga se ve čtvrtek 12. února pustila do mimořádného úklidu v západní lokalitě města a to na Dlouhé ulici v Bruntále. „V rámci projektu malých technických služeb zde provádíme pravidelný úklid od dubna do konce listopadu.

Duben je ale ještě daleko, takže tentokrát uklízíme na objednávku města,“ sdělila manažerka sdružení Jana Juřenová.

Uklízelo se kolem domů na samém okraji města. Odsud se nedávno vystěhovalo několik nepřizpůsobivých rodin. Ke kontejnerům odložily nepotřebný nábytek a z domů odnesly vše, co se dalo prodat ve sběrně. Ve zdemolovaných bytech chyběla futra, vany a na chodbách paneláku zábradlí.

První kontejner byl odpadky naplněný během deseti minut. Místní obyvatelé se do úklidu příliš nehrnuli. „Já odpadky hážu do kontejneru,“ vysvětlovala důvod, proč nepřidá ruku k dílu, Margita Kučová. V okolí jejího bydliště dělali pořádek lidé z jiných částí města.

„Dřív, když jsem dělala turistiku, tak první, co se šlo na jaře dělat, byl úklid. Tenkrát jsme do toho šli jako jeden muž. Není mi jedno, jak to tady vypadá,“ řekla Ivana Jandová, jež bydlí na Jesenické ulici. Malé technické služby v Bruntále sdružení Liga provozuje od roku 2007.

Jejich prvořadým úkolem a zadáním je pokusit se udržet pořádek a čistotu v západní části města. Sdružení před nedávnem převzalo také správcovství v problematických domech na Dlouhé ulici.

(zup)