U výlohy pojišťovny na bruntálském náměstí Míru sedí mladík v černém obleku a přes kolena má přehozený světlý plášť. Pod ním skrývá samopal.

Uličkou okolo pekárny a drogérie přijíždí černý kabriolet Mercedes s otevřenou střechou. Mladý muž vytahuje samopal a staví se automobilu do cesty. Zbraň ale ten nestřílí, odhazuje ji tedy na zem. V tu chvíli hází druhý muž, který postával pod rozkvetlým stromem, granát. Výbuch zranil zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Přihlížející diváci zatleskají.

Takhle proběhla rekonstrukce atentátu, který před 77 lety v Praze provedli Jozef Gabčík a Jan Kubiš. V duchu připomínky akce československých výsadkářů se nesla i studentská zábavná soutěž Hrátky s historií, která se uskutečnila v Bruntále.

„Soutěžící tu mají celkem čtrnáct stanovišť. Na naukových stanovištích je život Kubiše a Gabčíka, čím se vyučili, kde sloužili, průběh atentátu, jeho důsledky. Pak jsou praktická stanoviště, kde poznávají parašutisty podle fotografií. Máme tu poznávání zbraní, zdravotní přípravu, kde musí ošetřit nějaké zranění, chemickou, radiovou, musí rozluštit zprávu, hod granátem na cíl, střelba ze vzduchovky a topografie,“ vyjmenoval úkoly pořadatel akce Antonín Zgažar.

close V Bruntále proběhla dětská vědomostní soutěž Hrátky s historií, letos zaměřená na téma atentátu na Heydricha. V rámci soutěže proběhla i ukázka atentátu. info Zdroj: Deník / Dalibor Otáhal zoom_in V Bruntále proběhla dětská vědomostní soutěž Hrátky s historií, letos zaměřená na téma atentátu na Heydricha. V rámci soutěže proběhla i ukázka atentátu.Autor: Deník / Dalibor Otáhal

Šlo už o sedmnáctý ročník Hrátek s historií, který pořádá Klub Za starý Bruntál společně s jednotou Československé obce legionářské Bruntál ve spolupráci s gymnáziem Bruntál. Zvolené téma letošního ročníku nebylo náhodné, Jan Kubiš od října 1937 sloužil u Pěšího pluku 34, který byl od roku 1938 dislokován v Bruntále.

Jeho jméno připomíná pamětní deska ve vestibulu Základní školy Okružní v Bruntále. Zde také soutěž v úterý 18. června začala, pokračovala pak v městském parku, kde byla ke zhlédnutí i dobová vojenská technika. Sjeli se s ní do Bruntálu nadšenci vojenské historie z nejrůznějších míst republiky. Často ji víc než soutěžící děti obdivovali dospělí diváci. Černý mercedes byl věrnou replikou automobilu, kterým Heydrich jezdil a byl vyroben na zakázku pro britsko-česko-francouzský film Anthropoid z roku 2016. Jen motor ukrytý pod kapotou je ze žigulíku.

Studentská vědomostní soutěž vyvrcholila ukázkou atentátu na bruntálském náměstí, kde se pak také předávaly ceny. Z jedenácti soutěžních týmů se nejlépe dařilo žákům ze Základní školy Vápenná na Šumpersku, kteří za sebou nechali na druhé a třetím místě žáky dvou základních škol z Bruntálu.