Ochutnávka zdravých a též exotických pokrmů a nápojů, zdravotní vyšetření všeho druhu, kulturní program, hry a soutěže si užívali lidé v sobotu 14. září ve Společenském domě v Bruntále. U vchodu je vítal městský policista Jozef Hrežo. Dětem rozdal materiály s dopravní problematikou a nechal je chytat udicí rybičky.

Hned vedle předváděly ženy zdravotní deky a polštáře. Naproti nabízeli švédskou kosmetiku. „S kolegyní Alenkou Hřebeckou představujeme švédskou přírodní kosmetiku. Máme studio již jedenáctým rokem v Bruntále, kde provozuje můj manžel Pavel Ivánek též masáže. Také rády poradíme s líčením, péčí o pleť," řekla Leona Ivánková ze Starého Města.

Vedle rozbily stánek pracovnice sociální služby z Města Albrechtic. „Jsme z Domu dobré vůle Žáry. Jde o domov se zvláštním režimem pro uživatele s jakoukoliv formou demence," uvedla ředitelka zařízení Beáta Bakošová, doprovázená kolegyní Pavlou Holišovou.

Romská kuchyně velmi chutnala

Bruntálskou sjednocenou organizaci nevidomých a slabozrakých reprezentoval Jaroslav Pata. Předvedl pomůcky, které běžně postižení lidé používají. Jde o otevřenou organizaci, k níž se může připojit každý, a to i ke společným setkáním a výletům.

O tom, že Romové výborně vaří, přesvědčila v sále v přízemí Aurélie Balážová. „Romských jídel je víc, například goja, ale to je velmi náročné na přípravu a obzvláště špatně se shání ingredience," ujistila Balážová. Příchozí počastovala nejen vynikajícími haluškami se zelím a uzeným masem, ale i romskými nudlemi s čubricou a bramborovo obilnou plackou. Zapít ty dobroty mohli přítomní romským královským čajem, plným ovoce.

Čaje občanského sdružení Open House ochutnávala Jarmila Hermanová z Bruntálu. „Sladký citron je velice dobrý," konstatovala milovnice čaje Hermanová. Na veletrh přišla celá rodina, včetně dvanácti vnoučat. Všechny dcery se věnují gymnastice a tanci ve Středisku volného času Bruntál, kde se takto stará o děti od tří do dvanácti let maminka Lucie Hermanová.

Pravdu odhalila vyšetření

Příchozí se mohli bezplatně podrobit nahoře v sále různým vyšetřením, například mateřských znamének nebo měření tlaku a cholesterolu. Každý se mohl dozvědět, jak na tom je s tloušťkou, a poradit se o stravě s výživovou poradkyní. „Důležité je, aby byl člověk se svou váhou spokojený," ujistila provozovatelka prodejny zdravé výživy Melánie Kautzová z Bruntálu. Při veletrhu nabízela na ochutnání osmdesátiprocentní čokoládu, špaldové tyčinky se sezamem, celozrnné pečivo a další lahůdky.

„My prezentujeme občansko prospěšnou společnost Fosanima, která vznikla před rokem pro osoby se zdravotním postižením a seniory," prozradila předsedkyně této společnosti Renáta Rychlíková.

Návštěvník veletrhu Jakub Varecha z Bruntálu sbíral razítka v soutěži, ve které děti vyhrávaly ceny. Nejvíce se mu líbilo chytání bobra u stánku bruntálských Junáků, které připravila členka oddílu Světlana Kulíková.