Podpisová akce proti strategii ministerstva dopravy začala v květnu, poté co státní úředníci na jaře představili své vize do roku 2025, v nichž o obchvatu Bruntálu není ani zmínka.

„Přitom pouze stavba jihovýchodního obchvatu může ulevit městu zahlcenému dopravou, včetně častého průjezdu kamionů směřujících k česko polskému přechodu v Bartultovicích,“ připomenul mluvčí bruntálské radnice Jiří Ondrášek.

Petice ukázala, že nejen městští úředníci, ale i běžní obyvatelé města po obchvatu prahnou, do posledního srpnového týdne podepsalo dokument na tisíc lidí. A to podpisová akce ještě pokračuje, jelikož není časově omezena. „Jsme si vědomi, že finanční možnosti Státního fondu dopravní infrastruktury jsou omezené, ale s ohledem na dopravní situaci v Bruntále chceme vyvíjet tlak na ministerstvo dopravy, aby přípravu a realizaci obchvatu neodkládalo,“ uvedl starosta Bruntálu Petr Rys.

Právě on a oba místostarostové, Vladimír Jedlička a Václav Mores byli u vzniku petice. S výsledky petice město obeznámí veškeré instituce, které mají vliv na případnou stavbu obchvatu, především Ministerstvo dopravy ČR. Archy najdou zájemci nejen při hlavním vstupu na radnici na Nádražní ulici, ale také v městské knihovně na Brožíkově ulici, v informačním centru na náměstí Míru a také ve vstupní části supermarketu Kaufland na třídě Práce.

Arch lze stáhnout i z internetových stránek města. Jihovýchodní silniční obchvat se má napojit na hlavní silnici I/45 ve směru od Olomouce u čerpací stanice Slovnaft. Estakádou, což je komunikační těleso nesené sloupy, má překlenout železniční trať a obejít Bruntál nezastavěným územím vpravo ve směru z Olomouce na Krnov.

Končit má napojením na silnici I/45 nad Obornou.