Salmonelóza je průjmové onemocnění, které způsobují bakterie rodu Salmonella. V souvislosti s kontrolou v bruntálské prodejně upozorňuje Státní veterinární správa veřejnost na nález bakterií salmonely. Tyto zdraví nebezpečné bakterie obsahovala zásilka 210 kilogramů kuřecích prsních řízků z Polska, které se prodávaly v Bruntále.

„Jejich přítomnost v mase potvrdily výsledky laboratorních testů Státního veterinárního ústavu Olomouc. Přestože, vzhledem k dřívějšímu datu spotřeby, již není maso na trhu, může se část šarže ještě nacházet v mrazničkách některých spotřebitelů," uvedl Petr Pejchal, tiskový mluvčí SVS s tím, že informace o potvrzení bakterií salmonely byla rovněž zveřejněna v Systému rychlého varování pro potraviny a krmiva.

Prodejna Jantar prodávala na váhu

Zásilka byla distribuována na Bruntálsku prodejnou masa a uzenin JANTAR spol. s.r.o., která sídlí na adrese Opletalova 29/8, Bruntál.

„Pokud má někdo kuřecí maso z inkriminované šarže stále ve své mrazničce, může zakoupený výrobek vrátit v místě prodeje. Zboží bylo konečným spotřebitelům prodáváno jako nebalené, tedy takzvaně na váhu formou pultového prodeje. Nelze jej proto doma identifikovat na základě obalu.

Obezřetní by proto měli být zejména lidé, kteří ve výše uvedené prodejně kuřecí řízky zakoupili mezi 1. a 5. červencem tohoto roku," doplnil Petr Pejchal.

Rizika salmonelózy

Salmonelóza je průjmové onemocnění bakteriálního původu. Bakterie rodu Salmonella se do těla dostávají ústy, hlavně z potravy a nádobí, ale také špinavých rukou. Onemocnění se projevuje střevními potížemi. Pro zdravého silného jedince není toto onemocnění obvykle nebezpečné.

Ohroženi však mohou být starší lidé, nemocní či malé děti. Tyto skupiny pacientů se hůře vyrovnávají s velkými ztrátami tekutin v důsledku průjmů a zvracení. Salmonely lze zničit dostatečným tepelným zpracováním potraviny. Zejména u kuřecího masa je nutné na to brát zřetel při přípravě a nikdy jej nekonzumovat v syrovém nebo polosyrovém stavu.

Označení závadných řízkůNázev: Kuřecí prsní řízky chlazené bez kůže
Označení na obale: KURECI RIZEK CERSTVY CHLAZENY VZDUCHEM TRIOH JAKOSTI A
Datum dodání do ČR: 1. 7. 2015
Datum spotřeby: 5. 7. 2015
Výrobce: Firma Handlowo-Usługova „EMI" Mirosłav Loska, Zakład Rozbioru Drobu, ul. Bielska 40, 43-520 Chybie
Původ zboží: Polsko
Identifikační číslo výrobce: PL 24034302 WE
Množství: 210 kg