Do širšího povědomí bruntálských obyvatel a návštěvníků města se chtěli zapsat ti, kteří pomáhají opuštěným ženám s dětmi, týraným a zneužívaným, mentálně postiženým nebo těm, kteří přišli o střechu nad hlavou. Osvětu šířili zástupci Slezské diakonie na náměstí Míru v Bruntále. Stačilo se přijít zeptat, jak mohou potřebným pomoct. Vítáni byli též ti, kteří sami pomoc této instituce potřebují, případně jednou mohou sami pomoc potřebovat.

Slezská diakonie ve svém stánku nabízela osvětu i pomazánku, vyrobenou speciálně pro tuto akci jejími klienty. A také horký čaj, který v sychravých podzimních dnech zahřál.

Diakonie v Bruntálu sídlí u parku

Slezská diakonie sídlí v Kavalcově ulici v Bruntále. Její součástí je azylový dům pro muže, ženy i matky s dětmi. Pomoci se tam dočkávají i jinak životem zkoušení lidé. „Začali jsme s rozšířeným programem pro osoby s psychickým onemocněním. Byli bychom rádi, kdyby se našli dárci, kteří našim klientům v rámci Dnů proti chudobě pomohou," vyzvala vedoucí střediska Slezské diakonie Barbora Gavendová

Vítána je jakákoliv pomoc: oblečení, boty, a třeba i nábytek, aby si mohli klienti vybavit své pokoje, které zejí v mnoha případech prázdnotou. Zejména u těch nově přijatých. „Balíčky s pomocí rozvážíme i do takzvaných sqautů. Mapujeme, kolik lidí v Bruntále spí vyloženě venku, bez vlastní střechy nad hlavou. Podle našeho zjištění je ve městě sqautů na třicet a pobývá v nich na sto třicet lidí," překvapila včera příchozí Barbora Gavendová.

Darujte boty nebo oblečení

Vedoucí Gavendová včera ve stánku rozdávala informace i občerstvení s kolegyní Anetou Savickou.

„Nyní sbíráme nábytek pro pět nových klientů. Hodil by se jim i nábytek mírně poškozený, sami si jej opraví," uvedla Savická. O stánek byl zájem ze strany místních lidí hned v první den.

„Je to dobrá věc, pomáhat chudým a těm, kteří to potřebují. Asi se v té diakonii starají o klienty dobře, když vyrábějí tak chutnou pomazánku," konstatoval příchozí Josef Putna. Do čtvrtku 17. října trvá sbírka nábytku a oblečení Slezské diakonie. Stačí se ozvat na telefon 730 169 554, Slezská diakonie si věci odveze.

Ve čtvrtek 17. října proběhne Den otevřených dveří služeb Slezské diakonie v Kavalcově ulici.