Vynikající nálada panovala v bruntálském Společenském domě během představení nového českého filmu Bony a klid II režiséra a scénáristy Víta Olmera. Salvy smíchu vyvolával zejména představitel jedné z hlavních rolí obou dílů filmové série Roman Skamene.

Skamene ze sebe chrlil vtipy, publikum oblažil i replikou z Tankového praporu, kde ztvárnil roli tupého, ale o to hlasitějšího socialistického armádního důstojníka.

Film Bony a klid 2 je již hotový, zbývá dokončit ruchy a postsynchrony. Rozhodně nejde jen o snímek kritický, jeho snahou je realitu politického světa spíše odlehčit. Nebude tedy chybět scéna, během níž Roman Skamene polyká pivo s vhozeným panákem zelené. Mezi pijáky jde o dobře známé Magické oko.

V hlavní roli se představí Jakub Prachař, advokáta na vozíčku si zahraje jeho předchůdce z prvního dílu Jan Potměšil.

Jsem bez ženy, ptejte se mě

Do Bruntálu přijeli besedovat i režisér obou filmů Vít Olmer a scénárista Radek John, který je znám rovněž jako bývalý ministr vnitra. Vít Olmer s sebou přibral i svou půvabnou ženu a herečku Simonu Chytrovou. I Chytrová si zahrála ve druhém díle filmu Bony a klid.

„Máme se Simonou jednadvacetiletého syna, společně jsme dvacet dva let," prozradil Vít Olmer a po shlédnutí ukázek ze snímku Bony a klid II vyzval diváky, aby se zeptali, na co chtějí. „Já jsem tu dnes bez manželky, takže se zeptejte, na co chcete, raději mě," rozesmál přítomné Roman Skamene.

A poté roztáhl ústa diváků k úsměvu ještě mnohokrát. „Vy si říkáte, jak jsem vás tu všechny pobavil, a jak že jsem vtipný. Naopak, já jsem smutnej člověk," prozradil na sebe Skamene. V prvním díle filmové série hrál jednoho z veksláků. Ve druhém díle je on jediným, který z kšeftaření nepřešel do role kmotrů, kteří manipulují s politiky.

Film zvedá varovný prst

Film Bony a klid II pojednává o tom, kterak se dokázali po roce 1989 kšeftaři proměnit v šedé eminence domácí politiky. A nebo přímo v politiky samotné. „Nejen jejich slovník, ale jejich chování se bohužel nezměnilo ani pětadvacet let po sametové revoluci. Tak je to ve filmu, ale bohužel i ve skutečnosti," řekl režisér Vít Olmer.

„Je to šílené, že v zemi tolik let po revoluci vládnou veksláci," připojil se k hodnocení poměrů jeho kolega Radek John. „V politice prostě chybí etika," doplnila herečka Simona Chytrová, která hraje v druhém díle manželku bývalého veksláka a nyní filmového starosty, herce Josefa Nedorosta.

„Je chybou, že lidé často ani nevědí, jaké máme v zemi zákony, jak to všechno funguje. Že se třeba pletou, a na mnohé své tužby nárok nemají. Většina obyvatel bruntálského okresu se mě ptá na otázky, které se týkají nezaměstnanosti, tedy sociální oblasti," řekla Deníku nová poslankyně Parlamentu ČR Olga Havlová (Věci veřejné) z Jindřichova ve Slezsku.

Dále poukázala na nesmyslnost S-karet v regionu, v němž mají maminky s dětmi k nejbližšímu bankomatu čtyřicet kilometrů.