Kapacita autobusů mezi Hvězdou a Ovčárnou do značné míry reguluje kolik turistů se dostane až pod vrchol Pradědu. Významně ovlivní také to, kolik hostů a jaké tržby budou mít rekreační zařízení v zimním areálu kolem Ovčárny.

Když sem v říjnu z rozhodnutí kraje přestaly jezdit autobusy, jedinou alternativou bylo několik kilometrů pěší chůze nebo si připlatit za výjezd soukromým autem až na Ovčárnu. Problém byl v tom, že parkoviště u Ovčárny má ve srovnání s parkovištěm na Hvězdě velmi omezenou kapacitu. Když bylo parkoviště u Ovčárny plné, další auta už nahoru k Pradědu nepouštěli. Někteří turisté vydrželi čekat na Hvězdě v autech, jestli někdo sjede dolů a uvolní jim parkovací místo nahoře. Většina aut se ale na Hvězdě raději otočila a odjela pryč.

Argumenty v říjnu

„Je úplně běžné, že během víkendu nebo o prázdninách tu čeká na autobusové zastávce i 500 cestujících. Nemůžeme dopustit tak velkou koncentraci lidí v uzavřeném prostoru autobusu ani na nástupišti, navíc déle než 15 minut a bez možnosti dvoumetrového odstupu. Podnikatelům na ‚kopci‘ se omlouváme za další komplikace,“ vysvětlil náměstek hejtmana Jakub Unucka (ODS) přerušení autobusové dopravy od 24. října.

Argumenty v prosinci

Kraj si je vědom, že autobusové linky z Hvězdy na Ovčárnu za normální situace jezdí plné turistů. Jak tedy zdůvodnil obnovení provozu od 13. prosince?

„Regulační opatření v dopravě se ruší z důvodů přijetí opatření v organizaci dopravy na úseku Karlova Studánka, Hvězda – Malá Morávka, Ovčárna točna, na základě jejichž aplikace dojde k redukci rizik pro zdraví obyvatelstva při využívání dopravních spojení na předmětném úseku,“ stojí v rozhodnutí hejtmana Ivo Vondráka (ANO).

Z pohledu cestujícího

Jaká konkrétní opatření v autobusech zmírnila zdravotní rizika? Na všech autobusech je na dobře viditelném místě oznámení, že „z důvodů protiepidemických opatření je stanoveno omezení počtu osob ve vozidlech na 60“. V praxi to znamená, že sedadla nejblíž u řidiče jsou označena páskou, aby je cestující nepoužívali. Také prostor pro cestující byl od prostoru pro řidiče oddělen průhledným plexisklem.
Z pohledu cestujícího žádné jiné změny v autobusech „na Praděd“ patrné nejsou.

Zatímco před nástupem do autobusů i během jízdy si všichni cestující poctivě nasazují roušky, při čekání na venkovní autobusové zastávce má dýchací cesty chráněné jen menší část výletníků. Dvoumetrové rozestupy v autobusech není možné dodržet. Bez času na