Kapacita autobusů mezi Hvězdou a Ovčárnou do značné míry reguluje kolik turistů se dostane až pod vrchol Pradědu. Významně ovlivní také to, kolik hostů a jaké tržby budou mít rekreační zařízení v zimním areálu kolem Ovčárny.

"Realizujeme pro vás rekonstrukci nádraží," tvrdí billboard na nádražní budově určené k demolici. Jde o zavádějící nebo výstižné tvrzení?
Další boj o nádraží v Dětřichově. Hnutí Duha vadí bilboard, který prý lže

Když sem v říjnu z rozhodnutí kraje přestaly jezdit autobusy, jedinou alternativou bylo několik kilometrů pěší chůze nebo si připlatit za výjezd soukromým autem až na Ovčárnu. Problém byl v tom, že parkoviště u Ovčárny má ve srovnání s parkovištěm na Hvězdě velmi omezenou kapacitu. Když bylo parkoviště u Ovčárny plné, další auta už nahoru k Pradědu nepouštěli. Někteří turisté vydrželi čekat na Hvězdě v autech, jestli někdo sjede dolů a uvolní jim parkovací místo nahoře. Většina aut se ale na Hvězdě raději otočila a odjela pryč.

Argumenty v říjnu

„Je úplně běžné, že během víkendu nebo o prázdninách tu čeká na autobusové zastávce i 500 cestujících. Nemůžeme dopustit tak velkou koncentraci lidí v uzavřeném prostoru autobusu ani na nástupišti, navíc déle než 15 minut a bez možnosti dvoumetrového odstupu. Podnikatelům na ‚kopci‘ se omlouváme za další komplikace,“ vysvětlil náměstek hejtmana Jakub Unucka (ODS) přerušení autobusové dopravy od 24. října.

Argumenty v prosinci

Kraj si je vědom, že autobusové linky z Hvězdy na Ovčárnu za normální situace jezdí plné turistů. Jak tedy zdůvodnil obnovení provozu od 13. prosince?

Nedělní výlet na Praděd byl jako bílá zimní pohádka zalitá sluncem. 13. prosince 2020.
Už víte, jak si užít víkend? Máme inspiraci! Takto kouzelně to vypadá na Pradědu

„Regulační opatření v dopravě se ruší z důvodů přijetí opatření v organizaci dopravy na úseku Karlova Studánka, Hvězda – Malá Morávka, Ovčárna točna, na základě jejichž aplikace dojde k redukci rizik pro zdraví obyvatelstva při využívání dopravních spojení na předmětném úseku,“ stojí v rozhodnutí hejtmana Ivo Vondráka (ANO).

Z pohledu cestujícího

Jaká konkrétní opatření v autobusech zmírnila zdravotní rizika? Na všech autobusech je na dobře viditelném místě oznámení, že „z důvodů protiepidemických opatření je stanoveno omezení počtu osob ve vozidlech na 60“. V praxi to znamená, že sedadla nejblíž u řidiče jsou označena páskou, aby je cestující nepoužívali. Také prostor pro cestující byl od prostoru pro řidiče oddělen průhledným plexisklem.
Z pohledu cestujícího žádné jiné změny v autobusech „na Praděd“ patrné nejsou.

Poznámka Fidela Kuby: Rekonstrukce? Nebo demolice?

Zatímco před nástupem do autobusů i během jízdy si všichni cestující poctivě nasazují roušky, při čekání na venkovní autobusové zastávce má dýchací cesty chráněné jen menší část výletníků. Dvoumetrové rozestupy v autobusech není možné dodržet. Bez času na