Dobrovolní hasiči chápou svou práci jako poslání. Chtějí někomu pomoci bez nároku na odměnu. Možná i proto je v dnešní době problematické získat nováčky do řad dobrovolných hasičů. Ty, kteří dokážou vykonávat hasičskou tradici „srdcem“, hledá a oceňuje anketa Dobrovolní hasiči roku . Ocenění vítězů letos proběhlo v brněnské Zoner Boby Hall.

„Cílem ankety bylo přiblížit veřejnosti práci dobrovolných hasičů. Lidé si totiž často pletou dobrovolné a profesionální hasiče. Dobrovolní hasiči mají své základny i na menších obcích a proto bývají na místě události mnohokrát jako první. Svoji práci vykonávají ve volném čase. Odbíhají od rodin a ze svého zaměstnání. Stále se musí školit. Vše dělají bezplatně. Zaslouží si proto ocenění za práci pro veřejnost vykonávají,“ vysvětlil pořadatel Jiří Bezděk.

Jednotka sboru dobrovolných hasičů (JSDH) z Vrbna pod Pradědem se na Bruntálsku řadí mezi sbory, které ve své činnosti dosahují vynikajících výsledků. Jejich práci hodnotila odborná porota, jež se zaměřila na provedení zásahu v roce 2018, kdy hasiči zasahovali u dopravní nehody nad Heřmanovicemi.

„Naše jednotka obsadila 3. místo v kategorii jednotky v oblasti Sever Moravy. V ní byly zastoupeny tři kraje, Olomoucký, Moravskoslezský a Zlínský. Dostali jsme finanční dar a věcné ceny. Peníze využijeme na nákup potřeb pro výjezdovou jednotku hasičů, jako jsou svítilny na zásahové přilby. Věcné ceny zařadíme do výjezdového vozidla. Je to ocenění práce celé jednotky a všech členů. Oslava proběhne zajisté v rámci výroční schůze hasičů, která se koná koncem roku,“ sdělil Ondřej Chalupa, velitel jednotky sboru dobrovolných hasičů (JSDH) Vrbno pod Pradědem. 

Z úspěchu vrbenských hasičů se radoval také ředitel územního odboru Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje v Bruntále Jiří Patrovský. „Třetí místo v anketě Dobrovolní hasiči roku 2019 pro jednotku z Vrbna pod Pradědem je velký úspěch. Už samotný postup do finále byl úspěch natož medailové umístění. Jsem rád, že máme takovou jednotku v okrese Bruntál,“ blahopřál Jiří Patrovský.

Ano starosta Vrbna Petr Kopínec nešetřil schválou. „Naše jednotka SDH patří k nejlepším v regionu a skvěle nás reprezentuje i v rámci národních soutěží. Dokazuje svou připravenost i při reálných zásazích, což je ještě podstatnější. Hasiči jsou dříči. Do všeho se pouštějí s ohromnou vervou. Díky výcviku jsou připraveni pro zásahy při likvidaci požárů, při záchraně životů u dopravních nehod i při technických zásazích všeho druhu. Jednotka má u veřejnosti velký kredit. Lidé si váží toho, že tihle chlapi jsou připraveni zasahovat i v situacích, kdy jde o životy, zdraví i při záchraně majetku“ ocenil spolupráci s městem starosta Vrbna Petr Kopínec.

Generální ředitel Hasičského záchranného sboru České republiky si cení spolupráce dobrovolných a profesionálních hasičů. „Dobrovolní hasiči jsou naši kolegové, bez kterých si práci hasičů jako celku nedovedu představit. Dělají všechno ve svém volném čase a často za velmi skromných podmínek. Patří jim nejen náš vděk a obdiv,“ doplnil generální ředitel Hasičského záchranného sboru ČR Drahoslav Ryba a pogratuloval hasičům z Vrbna pod Pradědem.

Vrbenští hasiči letos slavili již podruhé. V říjnu se jim podařilo v Olomouci získat krásné páté místo v celorepublikové soutěži ve Vyprošťování z havarovaných vozidel.

Andrea Martínková