Milan Theimer se má co ohánět. Šestatřicet koní musí denně vyvézt ven, nebo alespoň ty dostihové. Právě teď v únoru, když koňům začíná hlavní příprava na novou jezdeckou sezónu, je musí ve stáji Amír ostříhat, přes zimu jim narostla hustá srst.

„Je to proto, aby se koně při tréninku nepotili, pokud je chlupatý a zapotí se, dlouho schne a to je problém, může nastydnout. Když koně ostříháme, musíme ho pokrýt dekou, aby neprochladnul,“ prozradil Deníku dřívější elitní jezdec Milan Theimer. Poté koně začíná trénovat, aby byli připraveni na novou sezónu.

Koně přinášejí smích i pláč

Přes zimu koně odpočívají, v lednu začíná příprava na další rok. V Amíru postupně na koně kladou v tréninku vyšší a vyšší nároky, aby dosáhli co nejlepších výsledků. To se týká dostihových i sportovních koní, které ve stáji mají. „Scénář u obou typů koňů je obdobný. Samozřejmě sportovní koně v tréninku ani v závodě nedosahují takové rychlosti a vzdálenosti jako dostihoví,“ uvedl Milan Theimer.

S koňmi je každodenní lopotná práce, krmení, úklid stájí či hřebelcování. „Hlavně i to ježdění, v Jeseníkách bývá třeba přes dvacet stupňů mrazu a koně musí vyjít ven. Prší, fouká nebo je vichřice nebo obojí,“ pokračoval Theimer. Výcvikem je třeba projít tak jako tak.

V létě je naopak vedro, to je zase jiný extrém. Koňům jezdí chladit nohy Milan Theimer do nedalekého potůčku. Kdyby měl peníze, postaví u stájí bazének. „Plavání pro koně je dobrá věc, stejně jako pro lidi. Je to takový doplněk trénování,“ sdělil Theimer. Nejkrásnější zážitek je vždy když dcera nebo žena vyhrají nějakou soutěž a nemusí to být zrovna mistrovství. Nejsmutnější zážitek jezdeckého mistra přišel ve chvíli, když kůň Amant Gris vyhrál v roce 2008 v rekordním čase pod devět minut Velkou pardubickou.

„Vzápětí byl Amant Gris diskvalifikován pro chybu jezdce (objetí točného bodu z nesprávné strany) a zároveň jsme v dostihu ztratili dalšího koně Klipa,“ smutně vzpomínal Milan Theimer. Klip špatně došlápl za překážkou a zlomil si nohu. Nebylo zbytí, veterináři jej museli utratit přímo na pardubickém závodišti.

Žena i dcera jsou mistryně

Manželka Naďa Knopová (mimo jiné dublérka Mili Jovovič ve filmu Luca Bessona Johanka z Arcu, který se točil na Slezské hartě v roce 1998)je mistryní republiky ve všestrannosti z roku 1998, nyní ve stáji Amír učí jezdit nové zájemce z řad veřejnosti,vede tréninkové hodiny pro veřejnost, jezdí hlavně mladé koně a zároveň pomáhá trénovat dceři Viktorii, aktuální mistryni České republiky ve všestrannosti.

„Díky zkušenostem žena ví, jak toho kterého koníka připravit,“ řekl Milan Theimer, poslední mistr ČSSR a první porevoluční mistr Česka ve všestrannosti. Byl i v širším výběru na olympiádu do Moskvy v roce 1980. Tehdejší vysocí funkcionáři ČSTV ale pro jezdectví účast neschválili. V roce 1992 jel Velkou pardubickou. Dnes je šéfem disciplinární komise České jezdecké federace.

„Komise řeší veškeré průšvihy, kolikrát potrestaní provinilci přestanou být kamarády. Zabýváme se dopingy i dalšími prohřešky proti pravidlům a řádům, komise je tříčlenná,“ uvedl Milan Theimer, spolukomentátor Velké pardubické. Stáj a Jezdecká škola Amír se jmenuje po koni Amír, se kterým Milan Theimer dosáhl na mistrovský titul.

„Byl to výjimečný kůň, měl jsem ho moc rád.“ Ve stáji se stará spolu s manželkou a dalšími pomocníky také o koně jiných vlastníků. Za úplatu je trénuje a připravuje pro dostihy i sportovní soutěže.