Střídání jmenovek na kanceláři starosty a místostarosty není jediná změna ve Městě Albrechticích. Dosud byli voliči zvyklí na 21 zastupitelů, ale letos na kandidátkách našli jen 15 jmen. Zastupitelé se totiž rozhodli snížit počet členů zastupitelstva na 15. Jedním důvodem bylo to, že pro Město Albrechtice s 3,5 tisíce obyvatel je 21 zastupitelů zbytečně moc.

„Navíc v uplynulém volebním období jednání zastupitelstva často byla bouřlivá, takže převážil názor, že v menším počtu se snáze domluvíme. První návrh na snížení počtu zastupitelů neprošel, tak to bylo schváleno na druhý pokus v trochu jiné podobě,“ ohlédla se za novinkami v albrechtickém zastupitelstvu budoucí starostka Jana Murová (ANO).

Do patnáctičlenného zastupitelstva se probojovalo neuvěřitelných devět subjektů, Zdálo by se, že v rozdrobeném spektru se bude koalice těžko domlouvat. Přesto byla koaliční smlouva podepsána už 9. října.

V čele Města Albrechtic dosud stáli Evropští demokraté se starostou Luďkem Volkem a komunisté s místostarostou Martinem Špalkem. Volby s velkým náskokem vyhrálo ANO s 24 procenty hlasů, takže má v zastupitelstvu čtyři mandáty. Evropští demokraté a komunisté mají po dvou mandátech. Koalice ke svému vzniku potřebovala dát dohromady minimálně osm hlasů.

Nová kolace bude mít 10 zastupitelů z 15. Koaliční dohodu vítězné ANO se čtyřmi mandáty uzavřelo se sdružením Nezávislí pro město (2 zastupitelé), KDU-ČSL (1 zastupitel), ČSSD (1 zastupitel), sdružením Aktivní a prosperující město (1 zastupitel) a Změnou k lepším (1 zastupitel), což byla kandidátka vytvořená Stranou práv občanů Zemanovci SPOZ s podporou nezávislých.

Ve Městě Albrechticích lze očekávat změny také díky tomu, že dosud vládnoucí Evropští demokraté a komunisté z radnice odchází do opozice. Starostu Luďka Volka (ED) ve funkci střídá Jana Murová z vítězného ANO, a místostrostu Martina Špalka (KSČM) nahradí Libor Švec (Nezávislí pro město). V radě města zasednou Mikuláš Galuszka (ANO), Lenka Metzlová (Nezávislí pro město) a Jaroslava Veselá (KDU-ČSL).

„Samotné programové prohlášení je stále ve fázi tvorby, ale mezi naše hlavní priority bude patřit otevřené, vstřícné a transparentní město, návrat kulturního, sportovního a společenského života do Města Albrechtic, s čímž souvisí i multifunkční hřiště a společenský sál. Stojíme o rozvoj cestovního ruchu i další cyklostezky,“ uvedla budoucí starostka.