Třeba před sochou papírového hrocha v životní velikosti kastelán užaslým dětem vypráví, jak ho vlastnoručně skolil papírovou puškou.

Medvědi v příkopu

Jaroslav Hrubý sype z rukávu smyšlené historky, fabulace a legrácky, kterými baví děti i sebe.

„Když se třeba děti příliš naklání z balkonu, řeknu jim, že musí dávat pozor, protože dole pod nimi v zámeckém příkopu žijí medvědi Míša a Ríša. Zrovna včera tam někdo spadl a sežrali ho. Aby mi děti věřily, že nekecám, ukážu jim, že dole pod balkonem po tom sežraném turistovi ještě zůstala bota.

Já sice dělám kastelána už devět let, ale ještě jsem tam ty medvědy na vlastní oči neviděl. Zato spousta dětí už zahlédla v příkopu medvědí oko nebo tlapu, takže už přesně vědí, kde se tam ti chlupáči před námi schovávají," vysvětlil Jaroslav Hrubý, proč je tak zábavné dělat průvodce dětem ze školky, které díky své fantazii uvidí na zámku mnohem víc pozoruhodných zajímavostí než dospělí.

A nebojí se zeptat na všechno, co je zajímá.

Ovečka šla na pivo

Jednou z atrakcí zámku je i novozélandská ovce. „Když se děti ptaly, odkud k nám do Linhartov ovečka přišla, tak jim vysvětlím, že až z Nového Zélandu. A protože jsem vzbudil jejich zájem, hned jsem dodal, že Zéland je od nás hrozně daleko,a protože ovečka šla pěšky, měla po té cestě obrovskou žízeň, tak jsem s ní hned zašel na pivo.

A pak mě děti zahrnuly otázkami, jako kolik toho piva ovečka vypila nebo kdo za ni zaplatil útratu," prozradil kastelán, kolik legrace zažije při prohlídce zámku s dětmi.

Zlobivci ve sklepě

Běžní návštěvníci se na prohlídku do zámeckého sklepení zrovna nehrnou, ale zato když děti prochází kolem zamčených dveří do sklepa, hned jsou zvědavé, jaké tajemství se za nimi skrývá. To je pro kastelána Hrubého nahrávka na smeč. Každý přece ví, že do sklepa se odjakživa zavírají neposlušné děti!

„Pak se plácnu do čela, že jsme tam zrovna včera zavřeli dva malé zlobivce a úplně jsem na ně zapomněl. Rodiče asi byli rádi, že se těch malých darebáků konečně zbavili, protože odjeli ze zámku bez nich. Pak s dětmi za dveřmi napjatě posloucháme, jestli někdo z nás uslyší, jak malý zlobivec zavřený ve sklepě dupe a vzteká se," prozradil Hrubý další svůj oblíbený vtípek, kterým pobaví ty nejmenší.