Letošní účast byla absolutně rekordní. „Obrovská účast. Máme zde téměř šedesát přihlášených koní, což je rekordní účast i z předchozích ročníků,“ sdělila jednatelka jezdeckého klubu Úvalno.

Prohřešky jezdců nezůstaly bez povšimnutí

Do zdejších stájí se sjeli lidé z celé České republiky například z Moravského Berouna, Opavy, Havířova, Budišova či Kružberka. „Musím uznat, že i počasí jsme si lepší přát nemohli,“ prozradil zúčastněný starosta obce Úvalno Vítězslav Odložilík.

Samotné vyjížďce předcházelo slavnostní zahájení včetně dechového orchestru s skladby Halali. Pro všechny zúčastněné přečetla zástupkyně jezdeckého kluby Barbora Meltzrová zvláštní listinu z Preambule o lovu na lišku. V ní se hovořilo o ustanovení chování během jízdy. „Důležité je, aby si jezdci určili svého Mastera, což je jezdec vážený a ctihodný vedoucí skupinu, která ho musí na slovo poslouchat,“ sdělila Barbara. Ve skupině jezdců byli i soudci, kteří nenápadně sledovali prohřešky jezdců.

Soudci jako gejši i Fríský kůň

Na konci dne po skončení jízdy, která vedla z Úvalna do Býkova a zpět, všichni jezdci zasedli a začal soud v japonském stylu. „Pro zábavu jsme se převlékli jako Gejši a začali hodnotit a dávat trestné doby,“ dodala Meltzrová. Při tomto zasedání se určili soudci jezdce s nejvíce trestnými body, kteří si odnesli patřičné tresty. „Máme připraveny takové malá labužnické tresty například zelenou krupici a podobně,“ smáli se hodnotící soudci.

Jak probíhala loňská Hubertova jízda? Podívejte se zde.

Účastníci letošní Hubertovy jízdy nestačili pět slova chvály. „Oproti loňským ročníků zde máme i velice vzácné plemena koní například Fríského koně, jenž patří mezi nejstarší evropská plemena koně či velmi ceněné Lipické oře,“ dokončila jednatelka klubu a poděkovala všem jezdům za jejich účast a vzorné chování.