Stodola je sice krásná památka po generální opravě, ale primárně slouží jako recyklační dvůr. „Zkusili jsme v opravené Stodole v rámci kolaudace uspořádat společenskou akci, než se to tam začne plnit odpadem. Měl jsem z toho dobrý pocit. Kulturní program založený na sousedském setkání se do Stodoly vyloženě hodí. Sběrňák moc neladí s vizí kulturního centra na Rychtě, ale musíme respektovat, že Stodola byla opravena v rámci dotace na sběrné dvory,“ popsal Stodolu starosta Radek Šimek, když redakce navštívila Úvalno v rámci projektu Deník na návštěvě.

Trhy, hudba, jídlo a pití

V sobotu se Stodola změní k nepoznání. Odpad uvolní místo pro stoly. Celý prostor zaplní hudba, tanec a spousta dobrého jídla i pití. Stodola fest se odehraje přímo v areálu Rychty v sobotu 21. května. Z pódia bude kromě češtiny a polštiny slyšet také ukrajinština.

Na krnovském nádraží poprvé v historii zastavil vodíkový vlak, květen 2022.
VIDEO: Po vodíkovém vlaku přijde vodíková loď na Hartě a vodík v cyklistice

Ve Stodole od 13.30 do 15 hodin vystoupí polský folklórní soubor, jehož vedoucí Slawek Kusz přizval ke společným vystoupením ukrajinské sólisty. Od 16 do 19 hodin bude publikum bavit Cimbálová muzika Vedrovci a ve 20 hodin nastoupí středověká hudba v progresivním stylu Bohemian Bards. Samozřejmě návštěvníkům bude přístupná i sousední Rychta a vyhlášený Zrcadlový labyrint. Stánky nabídnou bylinné sirupy, sladké dobroty, stylové čelenky, čepice i šperky. Ochutnávky zde nabídne Vinařství u Čárečky i restaurace Zastávka. Vstupné je dobrovolné.

Zazní polština i ukrajinština

„Z polských umělců, které se podařilo získat pro vystupování v Úvalně, si tentokrát velmi cením Slawka Kusze, který se v Polsku výrazně zapojil do kampaně na pomoc Ukrajině. Jeho polsko-ukrajinský projekt připomene, že hudba je mezinárodně srozumitelným jazykem,“ řekl Bohumil Králik, který se stará o dramaturgii Rychty. Shodou okolností byl letos nominován na ocenění za přínos kultuře Krnova.

Na fanoušky čeká bohatý fotbalový víkend
Kam za fotbalem: Břidličná hostí Petřvald na Moravě

V Polsku se stává známým hitem píseň Nothing Dying - Nic neumírá, kterou Slawek Kusz věnoval Ukrajincům, kteří byli nuceni uprchnout před válkou. „Přemýšlel jsem, jak pomoci nejen materiálně. Pak jsem svou píseň o lásce změnil na píseň o naději. Pak byl text přeložen do ukrajinštiny,“ říká Sławomir Kusz. Píseň nazpívali Olena Godlewska a Igor Kostrin z Ukrajiny ve studiu Radia Opole. Vznikl k ní také klip.