Bruslí se na umělém ledu hned vedle kolejí, kde je bývalá železniční zastávka. Ta se změnila v infocentrum s vyhlášenou cukrárnou kafÍČKO, takže si v Úvalně hned po vystoupení z vlaku můžete vychutnat zákusek v historickém vagonu "hytláku" nebo si půjčit brusle.

Lavice v úvalenském kostele se nedávno zaplnily do posledního místa, když dorazili na adventní koncert hudebníci Ústřední hudby Armády ČR. "Když jsem viděl kostel je plný lidí nebo jak se na nádraží staví kluziště, byl jsem až dojatý. Napadlo mě: to Úvalno se neuvěřitelně rozjelo," uvedl Bohumil Králik, který v Úvalně organizuje koncerty i výstavy na Rychtě.

Video z koncertu Ústřední hudby Armády ČR v Úvalně:

Zdroj: František Kuba

Davy lidí v sobotu 9. prosince dorazily do Úvalna na vánoční trhy, které jsou spojené s rozsvícení vánočního stromu. Byli zvědaví, co vzniklo propojením Rychty, Stodoly, Nové Rychty a nádvoří mezi nimi.

Úvalno v další etapě rozsáhlého projektu získalo unikátní prostor, kde se prolíná vnitřní a venkovní program. Najdeme zde třeba kinosál s pohádkou, koncert pod propanbutanovým ohřívačem, spousty prodejců i nakupujících.

Galerie na Rychtě v Úvalně má úžasnou atmosféru. Vystavují zde přední umělci. Na vernisáže jezdí návštěvníci z Krnova, z Opavy i z Polska.
Rychta v Úvalně má úžasnou energii, přesvědčte se

Zvonička, kozička, kolotoč, malování na obličej nebo kovář. A navíc hromady sněhu, aby se děti mohly klouzat a koulovat. A uprostřed toho všeho parádní vánoční stromek.

Punč, svařák, klobásy, bramboráky a hlavně místní speciality, jako třeba Úvalenské sušky z vepřového a hovězího, kozí sýry z místní farmy, umělecké šperky Dany Vrablové nebo cukrářské umění Madame Griotte.

Rychta v Úvalně je tak zajímavou atmosféru, že má smysl ji navštívit a procházet bez ohledu na to, který umělec zde zrovna vystavuje.
Vesnická galerie? Rychta v Úvalně nemá o návštěvníky nouzi

Její karamelové větrníky, koláče s višněmi, malinový checeesecake nebo dezert mango pavlova jsou tak populární, že už Kaf-ÍČKO zkouší rozvoz nejen po Úvalně, ale také do Krnova a Opavy.

„V sobotu proběhly v naší obci vůbec první vánoční trhy, a myslím že se opravdu povedly. Děkuji organizátorkám - Anetce, Báře, Vlaďce a dalším,“ komentoval vydařenou akci starosta Úvalna Radek Šimek.

Starosta Úvalna Radek Šimek zveřejnil obrazy, které pro něj vygenerovala umělá inteligence. Pak vyzval občany, ať hádají, z jakých hmotných či nehmotných materiálů nechal modelkám ušít šaty.
Fantazie obživla: starosta Úvalna se baví umělou inteligencí

Vánoční poutákVánoční poutákZdroj: Redakce

Vaše příspěvky můžete posílat na email vanoce@denik.cz, příspěvek doplňte prosím o vaše celé jméno a uveďte minimálně okres, odkud jste. Děkujeme!