Kde jsou ty doby, kdy zámky v Jindřichově a v Hošťálkovech sloužily jako velkokapacitní ústavy pro desítky postižených. Současný trend velí místo ústavní péče nabídnout handicapovaným bydlení, které co nejvíc připomíná běžnou domácnost. Díky pomoci Evropské unie transformace značně pokročila.

VRBNO, RÝMAŘOV A OSOBLAHA

Projekt transformace zámku Jindřichov ve Slezsku je u konce. Lidé s handicapem se přestěhovali do nového bydlení v Rýmařově, ve Vrbně pod Pradědem a v Oso-blaze. Jde o projekt zhruba za 58 milionů korun.

Díky němu se 15 klientů nastěhovalo do čerstvě zrekonstruovaného domku v Rýmařově, 18 do novostavby ve Vrbně pod Pradědem a 12 do nového domku v Osoblaze. V domácnostech mají k dispozici jednolůžkové a dvoulůžkové pokoje, kuchyně s obývacím pokojem, relaxační místnosti, prostory pro rehabilitaci a sociální zázemí.

Bydlení jim poskytuje soukromí i potřebnou podpůrnou péči personálu. Realizace dvou nových staveb a rekonstrukce budovy bývalé mateřské školy začala zhruba před dvěma lety. Kraj od zahájení transformace pobytových sociálních služeb v roce 2004 postavil sedm domů, zrekonstruoval 22 objektů a koupil devět domů a 14 bytů.

„Po opuštění nevhodných objektů v Hošťálkovech, Opavě a Nové Horce se nám podařilo ukončit další projekt transformace pobytových služeb. Všichni klienti, kteří původně bydleli v zámku v Jindřichově ve Slezsku, se po dobu realizace projektu přestěhovali do náhradního bydlení.

Teď už bydlí v nových službách, získali více soukromí a důstojnější podmínky pro život srovnatelný s životním stylem svých vrstevníků bez hendikepu," sdělil hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák.

Loni kraj otevřel například domov pro osoby se zdravotním postižením v Opavě na Denisově náměstí nebo zakoupil byty pro fungování sociální služby chráněného bydlení ve Vítkově a v Budišově nad Budišovkou.

„Transformace umožňuje lidem s mentálním a kombinovaným postižením poskytovat kvalitnější péči dle jejich individuálních potřeb. Přirozenější, téměř domácí prostředí a vyšší míra soukromí umožňuje individuální práci s uživateli při zachování jejich důstojnosti. Výrazně se zlepší i pracovní podmínky zaměstnanců," doplnil náměstek hejtmana pro sociální záležitosti Svatomír Recman.

Rýmařov se díky čerstvě zrekonstruovanému domku stane novým domovem pro 15 klientů, kteří kdysi žili na zámku v Jindřichově.

SAGAPO BRUNTÁL A HARMONIE KRNOV

Poskytovatelem sociálních služeb domov pro osoby se zdravotním postižením ve Vrbně pod Pradědem a chráněného bydlení v Rýmařově je příspěvková organizace kraje Sagapo, se sídlem v Bruntále. V Osoblaze poskytuje pobytovou sociální službu chráněné bydlení organizace Harmonie, se sídlem v Krnově.

„Transformace přináší pozitivní změny do života klientů pobytových sociálních služeb. Změnou se nerozumí jen nové bydlení, ale především způsob života. Ze zcela závislého člověka se stává člověk uvědomující si sebe sama, svá práva, povinnosti.

Tito lidé nabývají sebevědomí a víru ve své schopnosti. Stávají se součástí komunity. A právě jejich přijetí je jedna z nejdůležitějších etap procesu transformace," říká Miroslava Fofová, ředitelka organizace Harmonie.

„I když je míra závislosti většiny uživatelů v těchto nových pobytových službách velmi vysoká, všichni velmi pozitivně vnímají nové možnosti svého každodenního života. Nové domovy jim poskytují pocit bezpečí a jistoty, tolik potřebné soukromí a prostor pro seberealizaci," doplnil Petr Konečný, ředitel organizace Sagapo.