Odehrálo se v úterý 12. listopadu v sídle senátu, ve Valdštejnském paláci.

„Jeli jsme do Prahy s panem starostou Slezských Rudoltic Mojmírem Pargačem. Byli jsme nadšení nejen samotnými cenami, ale také tím, kolik lidí zná rudoltické nádraží a hlasovalo pro něj. Stalo se příkladem citlivé rekonstrukce a dobré spolupráce mezi obcí a železničními nadšenci,“ uvedl David Chovančík z Klubu přátel osoblažské úzkokolejky.

Sníh na Pradědu 13. listopadu 2019
Na Pradědu nasněžilo. Zatím nic moc, srovnejte minulé roky

Veřejnost navrhla na titul Nejkrásnější nádraží ČR 67 stanic. Do finále postoupily kromě Rudoltic také Božejovice, Čeladná, Čelákovice, Frýdlant nad Ostravicí, Harrachov, Kouty nad Desnou, Kynšperk nad Ohří, Rozsochy a Železná Ruda-Alžbětín. Vítězné nádraží Rozsochy v Kraji Vysočina dostalo 2578 hlasů, stříbrné Čelákovice 1882 hlasů a na bronz Slezské Rudoltice potřebovaly 1758 hlasů.

DALŠÍ CENA: STAVBA KRAJE

Není to první pocta pro rudoltické nádraží. Už v červnu v soutěži Stavba Moravskoslezského kraje odborná porota udělila zvláštní cenu za záchranu historické památky projektu Rekonstrukce nádraží Slezské Rudoltice. Investorem rekonstrukce nádraží byla Osoblažská úzkorozchodná dráha o. p. s. a zhotovitelem firma Vendulka Caisbergrová.

Vizualizace. Vodní dílo Nové Heřminovy po realizaci navrhovaných opatření.
Hnutí si dopisuje s ministerstvem. Jsou informace k přehradě zavádějící?

Autorem studie a celkové koncepce je projektant Dalibor Rebroš, který usiloval o zachování původních prvků a současně doplnění toho, co odpovídá charakteru předválečného období, jako jsou tabulková okna, kazetové dveře, pískovcové sokly nebo břidlicová střecha.

PŘICHÁZÍ NOVÝ MAJITEL: OBCE

Parní vlaky každoročně přilákají na Osoblažku tisíce návštěvníků. Starostům vadilo, že se turisté museli dívat na zavřené nádražní budovy a zchátralé zastávky. Pět obcí, které úzkokolejka spojuje, se rozhodlo společně koupit a revitalizovat nádraží Liptaň, Koberno, Bohušov, Osoblaha a Slezské Rudoltice.

Petrův rybník byl kvůli koiherpeviróze kaprů vypuštěn už v létě. Veterinární opatření pominula a prodej ryb zde byl obnoven. Vánoční kapři ale v letošní nabídce chybí.
Vánoční kapři v Krnově u Petrova rybníka nakonec přece jen budou

Na jaře loňského roku obce koupily svá nádraží za 1,6 milionu korun a už koncem září budova ve Slezských Rudolticích zářila novotou, a současně se vrátila do třicátých let. Nyní totéž čeká Osoblahu.

STAROSTA DĚTSTVÍ PROŽIL NA NÁDRAŽÍ

Starosta Slezských Rudoltic Mojmír Pargač přiznává, že nádraží je pro něj srdeční záležitost. „Od počátku padesátých bydleli můj dědeček s babičkou přímo na rudoltickém nádraží. V dětství jsem trávil víc času u prarodičů na nádraží než doma. Ty tři velké ořešáky před nádražím donesl děda z Nového Lesa.

Zasadil je v roce 1966, když jsem se narodil, takže jsou stejně staré jako já,“ zavzpomínal starosta Pargač. Dnes jsou v oknech rudoltického nádraží už zase truhlíky s muškáty. Přesně takové, jaké tam zalévala jeho babička.