S transportem pomáhala turecka armáda a letouny CASA, těžké vybavení se přesunulo pozemní cestou pomocí nákladních vozů.
Česká republika nabídla Turecku svůj těžký USAR tým (Urban Search And Rescue) už v pondělí ráno a země pomoc přijala. Tento tým je předurčen pro vyhledávací a záchranné práce v obydlených oblastech, zejména po zemětřeseních.
"V rámci přípravy k vyslání prošli příslušníci USAR týmu lékařskou kontrolou a začali balit potřebné vybavení. Jakmile byly potvrzeny časy přistavení letadel, byl zahájen přesun osob a vybavení na jednotlivá letiště. Byla využita pomoc letiště Václava Havla Praha, HZS letiště Václava Havla a letiště Leoše Janáčka Ostrava," popsala začátek přesunu mluvčí HZS Moravskoslezského kraje Kateřina Langerová.
Těžký USAR odřad se skládá z téměř sedmi desítek osob: velitele týmu, zástupce velitele, styčných důstojníků, záchranářů, lékařů a kynologů se psy. Většinu týmu tvoří příslušníci HZS Praha (29) a HZS Moravskoslezského kraje (30), dále byli do týmu zařazení kynologové ze Záchranného útvaru HZS ČR, HZS Libereckého kraje, HZS Pardubického kraje, sdružení SIRIUS a Městské policie Praha.
Členové týmu USAR v Turecku v Adiyamanu
"Tým byl doplněn o dva lékaře z Úrazové nemocnice Brno a jednu ženu (kynolog). Přepravují s sebou vybavení o celkovém objemu 100m3 a hmotnosti 25 tun. Dále byl tým je doplněn o tlumočníka. Letadla vystartovala z Ostravy v 17:54 hod. a z Prahy v 19:45 hod. Předpoklad příletu do ADANY je v po 23 hodině místního času. Po příletu bude navázán kontakt s místními záchranáři a českému týmu bude určeno místo nasazení," dodala Kateřina Langerová.
Český USAR si sebou odvezl veškeré vybavení nejen pro záchranné práce, ale i ubytování a stravu, a to až na 10 dní,
Česká republika tak vyslala poprvé v historii těžký USAR tým, v minulosti byl vyslán střední USAR na pomoc v souvislosti s výbuchem v Libanonu, zemětřesením v Nepálu, Pákistánu nebo Íránu.
"Díky spolupráci všech zainteresovaných se ho podařilo tým vyslat do 10 hodin od akceptace nabídky pomoci," uvedla Langerová.
Český těžký USAR tým je týmem, který byl klasifikován mezinárodní poradní skupinou pro vyhledávání a záchranu osob při OSN (INSARAG). Česká republika tímto patří mezi země, které nejrychleji reagovaly a vyslala na pomoc těžký USAR tým
K tématu
Počet obětí ničivého pondělního zemětřesení v Turecku a Sýrii přesáhl 4800. Jak dnes uvedl Turecký úřad pro řešení katastrof a mimořádných situací (AFAD), v Turecku zemřelo nejméně 3381 lidí. Právě zde pomáhá také český záchranný tým.Pondělní zemětřesení o síle 7,8 stupně v Turecku zasáhlo deset provincií a postihlo oblast, kde žije přibližně 13,5 milionu lidí. Podle prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana jde o největší zemětřesení od roku 1939. Podle úřadu AFAD se v zemi zřítilo nejméně 5775 budov.Zraněných je v Turecku nejméně 20.426 lidí. V Sýrii podle dřívějších údajů agentury AFP zemřelo 1444 lidí. (ČTK)