Naštěstí se tentokrát jednalo jen o další námětové cvičení hasičů. Odstartovalo ho volání na tísňovou linku záchranných služeb v pátek 7. května dopoledne.

Zpráva o požáru krnovské radnice odstartovala cvičný poplach, při kterém budovu úřadu muselo v rychlosti a bez paniky opustit více než osmdesát přítomných úředníků. Jednotky hasičů, zdravotníků a policistů vyjely okamžitě na místo, aby společnými silami zkrotily oheň a pomohly případným zraněným.

Toto prověřovací cvičení má prokázat, zda jsou záchranné složky připraveny v případě skutečného požáru zvládnout situaci a postavit se čelem ohni i jeho následkům. Ani zpráva, že jde o simulovaný požár bez skutečného ohrožení majetku a životů, nebyla pro hasičské jednotky důvodem, aby ve svém nasazení polevily. Zásah byl jako skutečný.

Hasiči vnikli do zadýmených prostor radnice v dýchacích přístrojích a se svítilnami na přilbách, protože při skutečném požáru se elektřina vypíná jako první. Zatímco někteří hasiči už po schodech natahovali proudnice, jiní museli pomáhat posledním opozdilým skupinkám zaměstnanců najít cestu k některému z východů.

Desítky kolemjdoucích přihlížely nenadálému divadlu

Prostor před radnicí byl obehnán červeno–bílou pruhovanou páskou, aby se vytvořila bezpečná zóna pro vztyčení hasičského žebříku a vysokozdvižné plošiny. Policisté odkláněli kolemjdoucí jiným směrem a ověřovali podle seznamů, zda někdo náhodou nezůstal v budově. Hasiči v budově zajišťovali odvětrávání a současně se postarali o vynesení figurantů, kteří simulovali různá zranění.

Přestože se figuranti na nosítkách občas nemohli ubránit smíchu, záchranáři při jejich transportu a ošetřování postupovali se vší vážností jako profesionálové. Z bezpečné vzdálenosti za páskou tomu přihlížely desítky kolemjdoucích.

„Tématem cvičení byl požár, který se z kuchyňky ve druhém patře rozšířil na chodbu úřadu. Evakuováno bylo jednaosmdesát zaměstnanců úřadu z osmi odborů, čtyři řemeslníci a pět klientů úřadu,“ řekla vedoucí oddělení požární ochrany krnovské radnice Věra Vaňková.