„I když je v tuto dobu v Jeseníkách turistů hodně, četnost zranění není nijak vysoká a ani se nejedná o vážné úrazy. Přibližně třetina jich připadá na cyklisty, kteří se poraní při pádu z kola. Není to mnoho, protože terén Jeseníků je spíše určen pro zdatné cyklisty,“ vysvětlil Michal Klimeš.

Většinou se jedná o pohmožděniny a odřeniny. Pouze jednou musel zasahovat vrtulník, a to v případě turistky, která si před několika týdny poranila nohu při túře v údolí Bílé Opavy.

„Nešlo sice o těžké zranění, ale situaci komplikoval špatně přístupný terén. Ženu jsme museli transportovat v podvěsu vrtulníku,“ řekl Klimeš. Také zatím poslední záchranná akce z třetí neděle srpna měla šťastný konec.

V okolí Paprsku se ztratily dvě polské děti, do pátrání se pustila policie i Horská služba. Děti se podařilo najít po dvou hodinách, bloudění přečkaly bez újmy. Během loňského léta ošetřili záchranáři v Jeseníkách kolem sto dvaceti úrazů, jedno zranění ale bylo smrtelné. Jednalo se o mladého horolezce, který se zřítil ze Sokolí skály.

Letní režim, kdy kromě víkendů nejsou na stanicích Horské služby nepřetržité služby, skončí začátkem prosince, přesné datum ovšem bude stanoveno podle začátku lyžařské sezony. Pak budou služebny obsazeny čtyřiadvacet hodin denně. Novinkou je možnost stažení poloh záchranářských stanic v horách pro GPS navigace.

Podrobný návod i službu ke stažení lze najít na internetových stránkách Horské služby České republiky www.hscr.cz.

Hana Kubová