Autoři projektu chtějí lidem nabídnout získání znalostí a vědomostí, které jim právě v domácím prostředí umožní pracovat v oblastech, které byly především venkovanům dosud zcela vzdálené. Zájem již organizátoři zmapovali.

„Celou dobu, co projekt existuje, jsem dělal vše proto, aby se dostal i do naší lokality. Nakonec se snad i na kraji najde opatření, které finančně pomůže. Poslouží zejména obyvatelům malých obcí se špatnou dopravní obslužností,“ řekl ředitel bruntálského úřadu práce Milan Horna.

Iniciátorem projektu je jeho semilský kolega z tamního úřadu práce Jan Rychlík, který sdělil: „Experimentální projekt jsme rozšířili z Libereckého kraje na venkov, tam je naše cílová skupina. Pracujeme na základě našich dosavadních zkušeností.“ Servisní organizací je občanské sdružení Most ke vzdělání, který zastupuje manažerka Kateřina Baladová. Účastníky vzdělávacího programu učí lektoři německému i anglickému jazyku, dovednostem na počítačích, technickým dovednostem, ale i vaření, svařování, práci s motorovou pilou či zdravovědě.

„Sháníme peníze i pro Bruntálsko, hledáme možnosti v Unii i na krajích a obcích,“ uvedl Jan Rychlík.

Z první stovky lidí, kteří do kurzu vstoupili, úspěšně dokončilo studium třiaosmdesát. V našem regionu se zatím dělá průzkum zájmu a hledají se místa, kde by kurzy mohly probíhat.

„Starostové rozdali po obcích dotazníky, kde, kdy a co jsou se ochotni vesničané učit,“ vysvětlil Jan Rychlík. Z nich se tvoří rozvrh pro určení učiva a místa výuky i lektorský kádr. „Zájem je největší ze strany osob ve věku 25 až 49 let. Jeden kurz pro patnáct účastníků vyjde za semestr na třicet tisíc korun. Jde o zhruba padesát hodin učiva,“ shrnul Jan Rychlík, jenž si pochvaluje vstřícnost Milana Horny. „Tomu venkovu to dlužíme,“ podotknul Jan Rychlík.