Když v září usedali do lavic bruntálské obchodní akademie na náměstí Jana Žižky studenti Univerzity třetího věku, obor Člověk a region, skoro nic o sobě nevěděli. „V průběhu několika přednášek jsme si uvědomili, že se téměř neznáme. V cukrárně na náměstí Míru padl návrh, že zorganizujeme seznamovací večírek," řekla jedna ze studentek, pedagožka Růžena Urbanová. Večírek provázelo překvapení: ženy se oblékly jako babičky.

Tématem byla také hanáčtina

Babičky rozesmávaly kolegy studenty seniorského věku svými šátky, pletením a zejména dost zábavnými hláškami, které z nich v salonku restaurace Faraon padaly. O setkání byl zájem, na humorně laděnou schůzku přišla dvacítka studentů letošního ročníku. Při pojídání dobrot a též popíjení lahodných moků se studenti představovali. Prošli i kontrolním testem, při kterém byl důležitý rozhled po pamětihodnostech bruntálského regionu.

„Otázky byly jednoduché, prostě jsme se bavili. Padaly i otázky z televizních večerníčků, já se představila básní v hanáčtině. Tím se rozproudila debata, co je na tomto nářečí zajímavé," pokračovala členka přípravného výboru Urbanová. Došlo i na další jazyky, na angličtinu či němčinu. Účastníci nepohrdli ani ruštinou, kterou si dobře pamatují ještě z mládí, kdy byla ve školách povinným jazykem.

Setkání nadále pokračují

První schůzka ukázala, že se chtějí studenti mimo školu scházet dál. Před vánočními svátky se studenti senioři sešli na akci nazvané Namaluj si svého anděla, kam přizvali své vnoučky. „Na malování jsem se ohromně těšila a byla bych ráda, kdyby se opakovalo," vyznala se devítiletá Rozárka, žákyně Základní školy Okružní v Bruntále. Na setkání milovanou vnučku přivedla babička Irena Mičulková.

„Univerzita třetího věku je také o setkávání, při nichž panuje klidná a uvolněná nálada, která nabudí. Stojí to za to," uvedla babička Mičulková. Už se těší na další setkání, které se koná právě dnes, ve středu 15. ledna v 18 hodin opět ve Faraonu. Tentokrát půjde o kloboukovou párty. „Budeme rádi, když přijdou i další senioři a mohou s sebou přibrat své potomky. Nuda rozhodně nehrozí," usmívala se Mičulková.

Například studentka Karla Sobotková chodívá na setkání s přítelem i se svou maminkou. „Na sto procent nás mrzí každé setkání, kterého se nemůžeme účastnit. Plánujeme také výlety do Letohradu a tamního muzea řemesel nebo do muzea hodin ve Šternberku," uvedla Sobotková. Růžena Urbanová své nové kolegy pozve na chatu do Nových Heřminov. Například na výlet k památnému stromu, kterému se říká Král modřínů.

Univerzita funguje už osm let

Další semestr začíná studentům po zimní pauze v únoru. „Studium Univerzity třetího věku v Bruntále zahajovalo v roce 2008. Jde o studium tříleté s celkem šesti semestry. V každém semestru mají studenti deset přednášek z různých sfér života člověka," prozradila Barbora Friedlová z bruntálské Střední průmyslové školy a Obchodní akademie.

Aktuálně má škola šestadvacet posluchačů v prvním ročníku a sedmadvacet dalších přichází do ročníku druhého. „V roce 2011 byl malý zájem, ročník se neotevřel, proto nemáme třetí ročník," objasnila pedagožka Friedlová.

Univerzita třetího věku v Bruntále

ročník 2008-2011, 29 absolventů
ročník 2009-2012, 23 absolventů
ročník 2010-2013, 14 absolventů
zdroj: Barbora Friedlová