O hodně více dětí než obvykle bylo ve středu odpoledne na hřišti mezi domy v ulicích Jesenické, Petrovické a Budovatelů v Krnově. Otevíralo se zde hřiště s Hrami na chodník.

„Krnov je zatím jediné město, které to pojalo takto slavnostně,“ užívala si akci autorka Her na chodník Tereza Vašnovská. Její projekt zvítězil letos v soutěži T-Mobile Rozjezdy v Moravskoslezském kraji.

Šestadvacetiletá Tereza Vašnovská bydlí v Nošovicích a podle jejích nákresů si už mohou hrát na chodnících a hřištích děti v Ostravě-Mariánských Horách, ve Frýdku-Místku, v Petrovicích u Karviné, v Opavě, ale i v Chomutově.

Krnov je podle ní výjimečný v tom, že vedení města věnovalo hřišti takovou pozornost. „Vymysleli jsme to vlastně společně s místostarostou Michalem Brunclíkem. Napadlo nás, že to uděláme takto, na jednom místě a slavnostně, abychom děti ke hrám opravdu přitáhli,“ pochvalovala si Tereza Vašnovská.

Zařizování hřišť ji velmi baví, a navíc když jedná s představiteli různých měst o umístění her na chodníky, má možnost poznávat, jak to kde vypadá. „Beru to jako poznávání krás naší země,“ usmívá se.

A jak se jí líbí Krnov? „Krnov jsem si prošla, moc se mi líbí celé centrum města a ani jsem neměla problém najít místo, kde se dá dobře najíst. Takže mi ke spokojenosti nic nechybí,“ odpověděla.

Děti přišly na hřiště v doprovodu rodičů a prarodičů. Pro mnohé to byla příležitost zavzpomínat si, jaké hry hrávali v dětství oni. „Hrávali jsme kuličky, skákali přes gumu, na zahradě jsme měli takový altánek, kde jsme dokonce nacvičovali divadlo, a to jsme pak hráli rodičům,“ zavzpomínala Jaroslava Brunclíková.

Kluci zase mívali svoje hry. „Projížděli jsme se na kole, prolézali řeku, objevovali různá tajná místa, hodně jsme stavěli bunkry,“ vyjmenoval některé z nich Michal Bodešínský.

Své dětství přitom časově umísťuje do období před zhruba 35 lety. Další diskuse se vede o tom, že dříve se až tak nehledělo na bezpečnost. Děti si hrávaly na stavbách, lezly po střechách, což dnes zní jako sci-fi. Každopádně v Krnově na sídlišti se už rodiče nemusí bát, že by se děti nezabavily.

A když nebudou vědět, jak obrázky na asfaltu využít? „Dříve jsme si sami uměli hry vymyslet. Dnes budou možná děti hledat návody na mobilech, ale věřím, že si poradí,“ uzavřel Michal Brunclík.

Gabriela Mathiasová