Přerušit těhotenství na vlastní žádost mohou ženy ze zákona do dvanáctého týdne těhotenství. V Krnově a Bruntále počet interrupcí za poslední roky klesá, přestože se zvyšuje porodnost. Dle gynekologů si veřejnost stále plete pojem potrat a umělé přerušení těhotenství.

„Ze všech těhotných žen jich přibližně dvacet procent potratí své dítě v průběhu těhotenství. Samovolný potrat bývá způsoben převážně genetickou poruchou plodu. Přestože mají ženy mnohdy po potratu psychické trauma, neznamená to, že nemohou mít do budoucna další dítě a po jednom, či dvou potratech není třeba žádné speciální vyšetření ženy. Umělé přerušení je zásah lékaře, který ukončí těhotenství, a to z důvodu zjištěné genetické poruchy plodu, závažného onemocnění těhotné anebo z důvodu vlastního požadavku ženy,“ řekl Martin Havlík, zástupce primáře gynekologicko- porodnického oddělení krnovské nemocnice.

O životě rozhoduje žena

Krnovská a bruntálská gynekologie přistupují ke svým pacientkám citlivě. Umělé přerušení je dle gynekologů věc každé ženy. Některým neumožňuje mít další dítě finanční situace, jiné s dítětem a možností otěhotnět nepočítaly. Lékaři se svých klientek na důvody, proč chtějí ukončit těhotenství, neptají.

„Každá žena, která se rozhodne přerušit své těhotenství, má na to právo při splnění zákonných podmínek. Mimo přerušení „na přání“ je i početná skupina žen, kterým je doporučeno přerušení ze zdravotních důvodů. Těhotenství by u nich mohlo znamenat vážné zdravotní komplikace včetně smrti. Klientka, kterou na interrupci objedná její gynekolog, přijde do nemocnice, kde jí uděláme všechna předoperační vyšetření a ještě ten den podstoupí zákrok a je puštěna domů. Jedná se o choulostivou a soukromou záležitost, proto vše probíhá maximálně diskrétně,“ pokračoval krnovský gynekolog Havlík.

Několikrát do roka se lékaři v nemocnicích setkají z dívkami, které nemají ani patnáct let a přijdou podstoupit tento zákrok. „Samozřejmě, že musí přijít se svým zákonným zástupcem a poté je jim zákrok proveden. Pokud má dívka patnáct a méně let, vždy informujeme policii, jelikož došlo ke spáchání trestného činu,“ sdělil Havlík.

Pokles interrupcí

V krnovské nemocnici se rok od roku narodí více dětí. Interrupcí však ubylo. V roce 2005 šlo na interrupci 102 žen. V roce 2006 98 žen a loni to bylo 82 žen. Obdobná situace panuje také v Bruntále, kde již porodnické oddělení nefunguje, ale zákrok přerušení těhotenství zde také provádí.

„V devadesátých letech vycházelo přibližně jedno narozené dítě na jedno umělé přerušení. Nyní máme ročně okolo 160 umělých přerušení, což je zcela zřejmý pokles. Za první kvartál letošního roku jsme provedli 42 interrupcí,“ uvedl Svatopluk Talla, primář gynekologie Podhorské nemocnice Bruntál.

Seriál pomohl

Gynekologové si nemůžou vynachválit úspěšný seriál Ordinace v růžové zahradě, který u veřejnosti zvýšil povědomí o jejich práci a obecně o problematice tohoto oboru.

Umělé přerušení vyjde ženu přibližně na tři tisíce korun. Pokud se žena rozhodne, že z nějakého důvodu dítě nechce, musí zajít ke svému gynekologovi, který ji objedná do nemocnice k zákroku. U svého lékaře za zákrok složí malou zálohu. V případě, že je žena zdravá, tak většinou nemusí podstupovat žádná vyšetření. Ta se provedou před zákrokem v nemocnici, kde doplatí zbytek částky. Zákrok trvá několik desítek minut a je téměř výlučně prováděn v narkóze. Poté je žena propuštěna domů. Komplikace nastávají u minimálního procenta žen. Jedná se většinou o zánět dělohy. Mírné bolesti se za komplikace nepočítají.