Její vitrážová okna znají například návštěvníci krnovské synagogy. Pro krnovskou synagogu vytvořila vrbenská umělkyně vitráž znázorňující desatero a Davidovu hvězdu. Jde o rozměrné dílo, které je v interiéru synagogy dominantní. Velikost ani umístění na čestném místě ovšem nejsou pro tvorbu umělkyně rozhodující.

„Vyrábím všechno možné od titěrných věcí, jakými jsou šperky a obrázky, až po vitráže. Na takovém andílkovi je třeba hodinová či několikahodinová práce, ale vyrobit vitráže trvá samozřejmě o mnoho déle," řekla ve své vrbenské manufaktuře Iveta Strnadová. Všechno zde nese její autorský rukopis. Skla v mozaice samozřejmě pochází z její dílny, stejně jako třeba kryty osvětlení.

Když Iveta Strnadová poprvé vezme do rukou kousek skla, nikdy dopředu neví, jak bude finální dílo vypadat. Zda to bude třeba anděl, jak bude velký, zda bude mít širší podstavu, nebo bude hubený – to vše záleží na originální kresbě, kterou v každém kousku skla musí nejdřív najít a pochopit. Bude mít anděl vlasy? Kolik sklíček použít? To jsou otázky, na které během tvorby hledá odpověď.

„Kresba a tvar předmětu mě inspirují. Něco mi už na začátku vnukne, ale to ještě nevím, jak bude vypadat finální tvar," nechala nahlédnout do alchymie své tvorby Strnadová. V případě vitrážové techniky nastává finální fáze umělecké tvorby až ve chvíli, kdy začne na sklo klást natavený cínový drátek. A to právě umělkyni nejvíc baví. Cítí, jako by její ruku vedl někdo jiný. Cítí, že všechno skrz ni přichází jako by shůry.

„Někdy se ani do žádné zásadní úpravy nepouštím. To je třeba případ, když jsem se rozhodla rozřezat kousek skla, a najednou jsem se musela zarazit. Poznala jsem v tom skle Madonu. Vystavila jsem ji na poličce, tak jak jsem ji našla. A tak to někdy funguje," uvedla Strnadová. Intuice vede šperkářku a vitrážistku ke konečné podobě díla.

Část motivů přijde naprosto nečekaně. Na první pohled nevzhledné sklo často může ve finále získat zajímavou podobu, když dokážete objevit jeho půvab. Sklo totiž vypadá jinak, když leží na stole, když jej člověk vezme do ruky, nebo skrz ně pohlédne proti světlu. Vrbenská umělkyně musí vzít do rukou mnoho kousků skla, než najde ty, které k sobě ladí.

„Máte nějakou představu, vymyšlenou předlohu, a najednou vám barvy ,hodí' úplně jiný odstín. Je to alchymie. Třeba posledně jsem vyrobila celou sérii andělů. Říkala jsem si, kolik jich mám, a během chvíle se mi normálně rozletěli. Asi jsem použila něčím atraktivní kousky skla, že o ně lidé měli takový zájem," konstatovala Strnadová.

Sama často potěší rodinu, kamarády a známé vlastnoručně vytvořeným originálním šperkem. Radost ze šperku má úplně stejnou jako obdarovaní. Iveta Strnadová je jednou ze šikovných obyvatel okresu, kteří vsadili na regionální značení výrobků a služeb Jeseníky, originální produkt. „Certifikát jsem obdržela nedávno, ve Vrbně pod Pradědem jsme jeho držiteli společně se Sklárnou Jakub Petra Slavkovského jen my dva. Mám certifi kát s motivem jesenického zvonku díky Zuzce Metelkové," pochlubila se Strnadová, která podporuje ostatní držitele certifikátu tím, že od nich kupuje pravidelně produkty.

Jaké techniky Iveta Strnadová používá?

Autorský vitrážový šperk – používá speciální, ručně válcovaná barevná skla, zajímavá svou strukturou a nezvykle pevným povrchem. Neopakovatelná barevnost skel neumožňuje duplicitu, každý kus je originál.

Mozaika – efektní uplatnění k rámům zrcadel, samostatných obrazů, kuchyňských podnosů.

Vitrážové výplně – jsou zhotoveny „tiffany technikou" starou více než sto let, umožňující jemnější kontury než vitráž vsazená do olova. Vitráže nejsou jen v sakrálních stavbách, dotváří atmosféru interiéru domů, okna, dveře, dělící stěny, lampy, obrázky…