V okrese Bruntál řada zkušených zubařů odchází do důchodu, ale jejich mladí začínající kolegové dávají přednost spíš velkým městům se solventní klientelou. V pohraničních regionech jsou dnes desetitisíce pacientů, kterým nemá kdo ošetřit chrup. O zlepšení situace usiluje krnovská nemocnice, která právě slaví dokončení dvou nových zubních ordinací. Jedna se nachází v budově nemocnice ve Městě Albrechticích a druhá na poliklinice v Rýmařově.

První ošetřený chrup? Koncem listopadu

„Naše nemocnice k dnešnímu dni úspěšně provozuje čtyři zubní ordinace. Ty se nachází ve Vrbně pod Pradědem, Horním Benešově, Břidličné a v Krnově. Slíbili jsme, že se pokusíme pomoci s řešením nedostatku stomatologů napříč regionem a z toho důvodu jsme dokončili další dvě zubní ordinace. Tu ve Městě Albrechticích jsme umístili do zrekonstruovaných prostor naší nemocniční budovy. V Rýmařově nám pan starosta Šimko nechal připravit prostory v budově polikliniky, které jsme vybavili moderní technikou včetně OPG rentgenu,“ uvedl ředitel krnovské nemocnice Ladislav Václavec.

Kolem úzkokolejky Osoblažky nádraží Liptaň, Slezské Rudoltice, Koberno, Bohušov a Osoblaha září novotou. Rekonstrukce jim vrátila původní vzhled.
Nádraží po rekonstrukci: Osoblaha je Hotzenplotz a Bohušov Füllstein

Aby se v nových ordinacích mohlo začít ošetřovat, rentgenovat, vrtat a plombovat, je potřeba ještě dotáhnout několik administrativních kroků jako například uzavření smluv se zdravotními pojišťovnami nebo schválení provozu hygieniky.

„Pokud budeme optimisté a vše půjde dobře, tak první pacienti by v ordinacích mohli být ošetřeni na přelomu listopadu a prosince. Chápeme občany, že se už nyní snaží hlásit k zubaři, ale musí ještě vydržet. O spuštění předregistrace je budeme včas informovat. Každá z ordinací by měla přijmout na 1500 pacientů. Podstatné je, že stejně jako v Krnově a dalších městech bude nabírání pacientů postupné, jelikož je s registrací pacienta spojena prohlídka lékařem a ošetření chrupu. Tudíž i v Krnově a dalších městech budou naše zubní ordinace nabírat další pacienty postupně,“ uvedl ředitel nemocnice Ladislav Václavec s tím, že zatím se slaví jen dokončení přestavby.

V Rýmařově na poliklinice

Město Rýmařov už v minulosti vynaložilo značné prostředky, aby mladým zubařům mohlo nabídnout zázemí, dobré pracovní podmínky a různé pobídky. „Děkuji panu starostovi Rýmařova, který mě k tomu téměř dokopal. Moc stáli o to, ať se tato ordinace otevře, protože zubní péče na Rýmařovsku opravdu moc chybí. Dáváme dohromady tým, aby koncem roku už byla tato ambulance plně v provozu,“ řekl v Rýmařově ředitel nemocnice Václavec.

V Holčovicích změřili své síly mladí hasiči z celého Moravskoslezského kraje, 24. září 2022.
OBRAZEM: Mladí hasiči z celého kraje soutěžili v Holčovicích

Starosta Rýmařova Luděk Šimko měl z nové zubní ordinace ve druhém patře Polikliniky velkou radost: „Ocení to hlavně občané, kteří dnes nemají zubaře. Máme v Rýmařově funkční tři zubní ordinace, a při tom jedna paní doktorka už je v důchodovém věku. Problém je stejný v celém okrese, a tak jsem rád, že pan ředitel Ladislav Václavec nezapomněl ani na Rýmařovsko. Ze strany města jsme udělali maximum, aby byly prostory pro ordinaci důstojné. Věřím, že v budoucnu v našem městě bude krnovská nemocnice provozovat i další ordinace, aby občané Rýmařovska měli dostupnou zdravotní péči,“ uvedl starosta Šimko při slavnostním stříhání pásky.

V albrechtické nemocnici

Zatímco v Rýmařově zubní ordinace sídlí v pronájmu, ve Městě Albrechticích je krnovská nemocnice ve svém. Albrechtická nemocnice totiž spadá pod Sdružené zdravotnické zařízení SZZ Krnov. Prostory pro další zubní ambulanci v Bruntálu už jsou v jednání. Starostku Města Albrechtic Janu Murovou potěšily moderní prostory ordinace.

Vlk na česko-polské hranici - záběr z videa zaslaného čtenářem serveru Glucholazyonline.com.pl.
Internetem se šíří video vlka v Jeseníkách. Odborníci: Mohl by to být vlčák

„Já si ty prostory pamatuji ještě z dob, když jsem tady do nemocnice chodila s drobnými úrazy od kotníků po prsty na rukách. Vypadalo to úplně jinak, vybavuji si třeba stopy od krve. Dnes na mě ten prostor dýchá novotou a čistotou. Zubaře jsme neměli už dlouho. Vím o spoustě občanů, kteří aktuálně nemají žádného zubaře. Zdraví začíná v ústech, takže moc děkujeme,“ uvedla starostka Města Albrechtic Jana Murová.

Pokračování? Bruntál a Jindřichov

Ladislav Václavec předpokládá, že by krnovská nemocnice mohla v okrese Bruntál provozovat přibližně deset zubních ordinací: „Jednáme s dalšími městy a obcemi. Mám na mysli Bruntál a Jindřichov ve Slezsku. Posílit chceme o dalšího zubaře stávající ordinaci ve Vrbně pod Pradědem. Není problém zajistit vhodné prostory či sehnat peníze na kvalitní vybavení ordinací. Nejtěžším úkolem je sehnat šikovný personál. To se nám postupně daří a jsem rád, že se nedostatek stomatologů v pohraničí začal řešit po mé výzvě na celostátní úrovni,“ uzavřel Václavec.

Vybavení nových zubních ordinací přišlo na 4,6 milionu korun a bylo hrazeno z rozpočtu Moravskoslezského kraje.