Správa silnic Moravskoslezského kraje (SSMSK) začala čistit silnice od posypu, který je při teplotách nad nulou jen zbytečný zdroj prašnosti. Čistit komunikace nařizuje zákon dvakrát ročně. Vedení Moravskoslezského kraje ale rozhodlo, že se na frekventovaných úsecích silnic budou cesty čistit častěji, aby se zde lidem lépe dýchalo.

Ať už jde o tříděné kamenivo, písek nebo strusku, kterým se silnice nejčastěji sypou, jsou tyto materiály bez sněhu jen zdrojem prašnosti.

„Velký podíl na znečištění ovzduší v kraji mají emise automobilové dopravy a sekundární prašnost z částic usazených na vozovce. Chceme, aby z cest zmizel posypový materiál hned jak roztaje sníh, aby se zbytečně nedostával díky projíždějícím autům nebo větru do ovzduší.

Reagujeme i na přání obcí, které žádají pružnější čištění frekventovaných úseků silnic v blízkosti obytné zástavby," řekl náměstek hejtmana pro dopravu Jakub Unucka.

Pilotní projekt čištění zahrnuje 674 kilometrů průjezdních úseků obcí a měst silnic II. a III. tříd ve vlastnictví kraje. S čištěním se počítá i v Bruntále. Konkrétně byla do programu zařazena lokalita u podniku Osram v Bruntále, Dlouhá Stráň, Sosnová, Česká Ves a Osoblaha.

V seznamu obcí pro prioritní čištění jsou i Ryžoviště, Světlá Hora, Milotice, Moravskoslezský Kočov, Křišťanovice, Krasov, Býkov, Sosnová, Jindřichov a Bohušov.