Obrázek mrtvého zvířete, ležícího po srážce s autem na povrchu silnice, je řadě lidí znám. Kdo se však ve městech v regionu ujímá odklízení například i takto uhynulých kusů? Jsou to městští policisté a pracovníci technických služeb.
„V letošním roce zatím strážníci vyjeli k 99 případům uhynulých zvířat, a to převážně na základě oznámení občanů. Nejčastěji to bývají ptáci, kočky, sem tam zajíci, ale například před čtrnácti dny odklízeli strážníci u řeky Opavy mrtvého bobra,“ popisovala mluvčí opavských strážníků Petra Wittek Stonišová.
Úklid provádějí na městských pozemcích i opavské technické služby (TS). Zatím letos ve slezské metropoli odstranily 73 zvířat, z toho nejvíce bylo holubů 23. Úklid se provádí v rámci rozpočtu města na úklid a čistotu.
Uhynulé kusy jsou poté odváženy do kafilerního boxu, který je umístěn v psím útulku v Městských sadech.
CENA SE ODVÍJÍ OD VÁHY ZVÍŘETE
Také v Hlučíně se o likvidaci uhynulých zvířat v katastru města a částí Bobrovníky a Darkovičky starají strážníci a zaměstnanci tamních TS. I tady končí zvířata v kafilerní bedně, která je součástí vybavení hlučínského technického dvora.
„Ještě týž den, kdy se zvíře do boxu umístí, vyzveme asanační úřad Agris z Mankovic k jeho převzetí a následně je uhynulý kus nejpozději do 24 hodin odvážen k likvidaci,“ sdělil ředitel TS Hlučín Roman Šťastný.
V loňském roce hradil Hlučín společnosti Agris, jež se nachází nedaleko města Odry a kde mimo jiné končí třeba i zvířata utracená ve veterinárních ordinacích nebo se tam likvidují nemocné či zraněné kusy, 19 korun za malého psa. Letos už musel zaplatit i 1510 korun za dva divočáky.
„Částky se stanovují podle váhy zvířete,“ vysvětlila mluvčí Hlučína Ivana Gračková.
STRÁŽNÍCI MUSEJÍ MÍT SILNÝ ŽALUDEK
Když krnovský odbor životního prostředí dostane hlášení o autonehodě se zvěří, volá na pomoc městskou policii. Například v polovině října strážníci Městské policie Krnov vyrazili zlikvidovat sraženého divočáka u Krásných Louček. Sesbírali zbytky bachyně do igelitových pytlů a ty naložili do auta veterináře, který na závěr vydezinfikoval i vozovku.
Uklidit čerstvě sraženého divočáka ze silnice je legrace v porovnání s tím, co obnáší práce kolem zdechliny v rozkladu. Krnovské strážníky koncem srpna upozornil na silný zápach jeden obyvatel Ladovy ulice. Na místě se ukázalo, že příčinou je pes ve stádiu rozkladu v zahradě neobydleného domu.
„Strážníci zjistili, komu nemovitost patří, a majitele se pokusili kontaktovat v místě bydliště. Vlastník přislíbil, že mršinu odstraní co nejdříve, což se ještě ten den stalo,“ popsala konec případu mluvčí krnovské radnice Dita Círová.
Někdy strážníci, policisté, myslivci či veterináři o mršinu nezavadí třeba půl roku, jindy neví, kam dřív skočit. V Krnově někdy řeší i tři uhynulá zvířata za týden.
„Přebíhání přes cestu se během jednoho týdne nevyplatilo hned třem zvířatům, která usmrtila projíždějící vozidla. Jejich kadávery skončily na služebně městské policie, odkud putovaly do kafilerie. V pondělí 5. června byl nalezen v Krnově na Petrovické ulici u bývalého dřevoskladu přejetý jezevec.
V neděli 11. června byli krnovští strážníci vysláni pro mrtvou kunu, která ležela na Smetanově okruhu. Ve stejný den pěší hlídka našla před barem Zvoneček v Opavské ulici sraženou lišku,“ doplnila Círová.