Na takzvaných claimech u Zlatorudných mlýnů se utká o titul světového šampiona na pět set zlatokopů ze čtyřiadvaceti zemí světa. Zajistit perfektní organizaci a skvělou propagaci města, regionu i republiky je pro Zlaté Hory hlavním úkolem letošního roku.

„Patnáctičlenný tým pracuje na přípravě akce. Uzavřeli jsme smlouvu s Klubem moravskoslezských zlatokopů. Navázali jsme také kontakt s agenturou Czech Tourism, jednáme s médii,“ řekl starosta Zlatých Hor Milan Rác (nez.).

„Máme zkušenosti z menších akcí, takže víme, co máme zajistit, ale počasí může veškerou snahu zhatit, protože celé mistrovství se bude odehrávat v přírodě,“ vysvětlil Rác.

Zlaté Hory mají pro světový šampionát připravené zázemí v Údolí ztracených štol, kde je postavená replika zlatorudného mlýnu a stoupy na drcení rudy a dřevěné sruby.

Chybí nám milion a půl

Město ale kvůli světovému mistrovství potřebuje získat ještě 1,6 milionu korun. „Musíme ještě připravit kvalitní sociální zázemí, místo pro občerstvení, zajistit ozvučení nebo zastřešit pět set míst pro diváky. Postavíme také hlediště, ale vše je o financích,“ řekl Rác.

Velkou část prostředků spolkne i program, při kterém chtějí Zlaté Hory představit krásy regionu návštěvníkům, kteří se sem sjedou z celého světa.
Na mistrovství světa už poslalo přihlášku sto dvacet závodníků, kteří si objednali ubytování ve městě. „Zpestřením určitě budou zlatokopové z Jihoafrické republiky. Hlásí se i zájemci z USA, Kanady, Japonska, Austrálie. Doufám, že se přihlásí i naši zástupci,“ dodal starosta Zlatých Hor.