Učitelé z rýmařovské ZUŠ spolu s kolegy ze ZUŠ v Ostravě-Mariánských Horách a ZUŠ Frenštát pod Radhoštěm pojedou v příštích měsících dvakrát na profesní stáž do norského města Aalesund, kde našli partnera v tamní umělecké škole. Celý projekt, který bude řízen a koordinován právě z Rýmařova, bude v říjnu zakončen finální konferencí, na kterou přijedou i norští partneři, pozvány jsou i další významné osobnosti - velvyslanec Norského království, hejtman Moravskoslezského kraje, pedagogové českých uměleckých a pedagogických vysokých škol.

„V Norsku totiž již obdoba českých rámcových vzdělávacích plánů nějakou dobu existuje a my bychom chtěli tamní zkušenosti využít pro naše školství. Nehledě na fakt, že český systém uměleckého vzdělávání je v Evropě i ve světě zcela ojedinělý a následováníhodný a my bychom na oplátku rádi naši představu o uměleckém vzdělávání exportovali do zahraničí. O tom, že se rozhodně máme čím chlubit, není nejmenších pochyb,“ sdělil ředitel rýmařovské ZUŠ Jiří Taufer.

Zavádění rámcových plánů do českého školství znamená naprosto vynikající příležitost zkvalitnit výuku a pocítit by to nakonec měly především děti. „Vycházíme z toho, že změna výuky podle rámcového a školního vzdělávacího plánu se netýká až tolik školy samotné, natož dětí, ale v první řadě profesní změny v myšlení nás učitelů. Něco takového se neobejde bez vzdělávacích aktivit, které sami sobě umožníme. Představa, že učitel je profesně připravený a hotový tím, že absolvuje nějakou školu, je úsměvná,“ doplnil Jiří Taufer.

(taj, lok)