Kříž zde byl vztyčen na počest vybudování přeshraniční silničky, která konečně spojila sousední obce. Shromáždění zahájilo slavnostní obřad písní, jejíž text je napsán v češtině i v polštině na desce pod novým křížem: „Pane, ty vidíš, kříže se nelekám, pod křížem stojím, před křížem poklekám.“ Tato slova se stala mottem sobotního shromáždění.

Přestože zde byl kříž z iniciativy gadzowického starosty Andrzeje Rolinského postaven už loni, příležitost posvětit ho se našla až nyní. „Přes příbuznost obou národů a zdánlivou ideologickou blízkost států, ta uzavřená hranice nás rozdělovala jako nepřátele. Nesměli jsme se navzájem navštěvovat ani se poznávat.

Právě proto zde musí být postaven a posvěcen kříž, aby spojil to, co bylo rozděleno,“ vysvětlil kněz Marian Nowak symboliku kříže na státní hranici. „Volání kříže v těchto místech je zcela zřejmé. Tvoří ho kolmý sloup ukotvený do země, který druhým koncem sahá k nebi. Tímto způsobem spojuje kříž nebe se zemí a zemi s nebem. Zároveň je tam vodorovný trám, který byl umístěn tak, aby jednou stranou sahal do Polska a druhou do Česka.

Kříž je odkazem pro další pokolení

Ježíš na kříži jako by říkal: pojďte ke mě všichni, protože všichni jste moji, jedni i druzí,“ dodal Nowak, podle kterého je kříž odkazem pro příští pokolení. Má připomínat přesvědčení dnešních obyvatel Rusína a Gadzowic: chceme být spolu. „Kéž pán dá, aby tento kříž nebyl zase odstraněn, jak se to už s mnohými kříži stalo,“ posteskl si česko – polský kněz Nowak, který působí na faře ve Slezských Rudolticích.

V závěru slavnosti oslovil zástupce samosprávy, starosty Rusína a Gadzowic, zda nechtějí při této příležitosti svým občanům také něco říct, ale oba pánové měli pocit, je k jeho výstižnému kázání už není co dodat.

„Od obou pánů starostů jsem dostal jsem košem, nechali to všechno na mě. Nepřijdou sem mluvit, zaslouží si, abychom je odměnili potleskem. Chceme, aby věděli, jak si vážíme toho, co dělají,“ zakončil shromáždění Marian Nowak a pozval všechny na občerstvení na obecním úřadě v Rusíně.Rozcházeli se za zpěvu polské písně Černá Madona, která začíná dobývat hitparádu zbožných písní také v kostelech na české straně hranice.