VYBRAT REGION
Zavřít mapu

U Moravského Berouna se odehraje rekonstrukce bitvy

Moravský Beroun - Po dvě stě padesáti letech se na svazích Červené hory u Guntramovic nedaleko Moravského Berouna znovu střetnou pruská a rakouská vojska. Diváci mohou spatřit jedinečnou rekonstrukci bitvy, v níž rakouský generál Laudon porazil vojsko pruského krále Fridricha II.

27.6.2008
SDÍLEJ:

Členové Klubů vojenské historie z Česka i z okolních států předvedou na pláních u Červené hory ukázky bitvy, která se zde odehrála před dvě stě padesáti lety. Foto: DENÍK/Dalibor Otáhal

„Před deseti lety jsme podobnou vzpomínkovou akci této bitvy uspořádali v nedalekém Domašově nad Bystřicí, kam přišlo okolo dvanácti tisíc lidí. Letos by mohlo snad přijít i více diváků,“ řekl jeden z hlavních pořadatelů a duchovních otců akce Petr Anderle z občanského sdružení Vlastenecký poutník.

Bitva roku 1758

V Guntramovicích se 28. června roku 1758 odehrála první část bitvy, v níž rakouské vojsko napadlo pruskou zásobovací kolonu, která mířila k Olomouci. Ten den bitva ještě dopadla nerozhodně, Prusové se po bitvě zformovali a pokračovali v tažení. O dva dny později, 30. června, je Rakušané napadli znovu u Domašova nad Bystřicí a tentokrát slavili vítězství. Král Fridrich II. u Olomouce nedostal potřebné zásoby a odtáhl. Vítězná bitva tak přispěla k tomu, že tato část Moravy a Slezska zůstala Rakousku a nestala se součástí Pruska.

Připomínka výročí bitvy je letos velkorysá. V pátek 27. června se od 15 do 18 hodin utáboří Kluby vojenské historie na loukách u Červené hory. Zájemci si s nimi mohou večer od 20 hodin popovídat u táborových ohňů. Současně zde bude k vidění také současná technika a zbraně Armády České republiky. V 19 hodin proběhne koncert v kostele sv. Jakuba Většího v Guntramovicích.

Polní mše a rekonstrukce bitvy

V sobotu v 10 hodin se uskuteční prodloužení Cesty česko – německého porozumění. Spolky, obce, instituce i občané na výraz smíření a porozumění mezi národy pokládají dlaždice na cestu, vedoucí od mohyly nad hromadným hrobem obětí prusko – rakouské bitvy na Červené hoře. V10.45 hodin zde proběhne Evropská polní mše k uctění památky padlých na všech bojištích Evropy. Sloužit ji budou vojenští kuráti z Česka, Polska, Německa a Rakouska.

Ve 14 hodin vypukne bojová podívaná, diváci mohou sledovat velkou rekonstrukci prusko-rakouské bitvy, do níž se zapojí oddíly Klubů vojenské historie z Česka, Polska, Rakouska a Německa.Vneděli historické boje pokračují od 13 hodin v Olomouci – Křelově. „Bude to vlastně fiktivní bitva, tam jsme si dovolili spekulovat o tom, jak by to dopadlo, kdyby Fridrich II. prorazil hradby obránců Olomouce a město dobyl,“ podotkl Petr Anderle.

Odkaz dnešku

Nejde přitom jen o velkolepou podívanou. „Jde nám o to, aby se lidé tady uvědomili, že jsou součástí nějaké historie, uvědomili si svůj vztah k tomuto kraji. I když to nebyli třeba naši prapradědové, kteří obhospodařovali tato místa, tak tu něco po nich zůstalo i pro nás amy si musíme tento odkaz připomenout a předat dalším generacím,“ řekl Anderle. Pro města a obce v okolí, která se spolupodílí na přípravě a organizaci, je to zase příležitost, jak upozornit na turistickou přitažlivost kraje. Lidé po cestě třeba narazí v restauracích na nejrůznější pokrmy a speciality nesoucí Laudonovo jméno, na místě samotném bude bezpočet stánků s občerstvením a suvenýry.

„Nečekáme ani tak zviditelnění města, ale spíše Mikroregionu Moravskoberounsko. Celý tento rok je pojat jako rok s generálem Laudonem a zahrnuje v sobě celou řadu nejrůznějších sportovních a společenských akcí,“ řekl starosta Moravského Berouna Tomáš Feranc. Projekt obcí z Mikroregionu Moravskoberounsko nazvaný Maršálská hůl generála Laudona se uchází o finanční podporu Olomouckého kraje.

Autor: Dalibor Otáhal

27.6.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Strojní inženýr30 000 Kč

Strojní inženýři technologové, normovači Technolog svařování - specialista TPV. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Krnov, Stará Ježnická 1, Technolog svařování - specialista TPV, výběrové řízení, Krnovské opravny a strojírny s.r.o., , Krnovské opravny a strojírny s.r.o., stabilní společnost působící na českém a zahraničním trhu, vypisuje výběrové řízení na pozici: technolog svařování - specialista TPV., , Hlavní výrobní program společnosti:, , " Výroba, rekonstrukce, modernizace a opravy osobních a nákladních železničních kolejových vozidel, " Výroba, rekonstrukce a modernizace tramvají, " Strojírenská výroba, , Požadujeme:, , Profil uchazeče:, , " VŠ vzdělání strojního zaměření, " Kvalifikace IWE/EWE výhodou, " Praxe na pozici svářečského dozoru výhodou, " Perfektní znalost čtení výkresové dokumentace, " Uživatelská znalost MS Office, " Základní znalost AJ, příp. NJ, " Fyzická a duševní způsobilost pro řízení motorových vozidel (ŘP sk. B), " Svědomitost, zodpovědnost, flexibilita , " Občanská a trestní bezúhonnost, , Od uchazeče se očekává:, , " Vykonávání činnosti svářečského dozoru ve smyslu norem EN 14731, EN 15085 a ISO 3834-2, " Zpracování technologických postupů pro výrobu a opravy svařenců, " Dobré schopnosti operativního řešení výrobních problémů, " Tvorba WPS, WPQR a další dokumentace spojené s procesem svařování, " Posuzování obchodních případů, komunikace se zákazníky, sledování platné legislativy, " Součinnost při výběru nových výrobních zařízení a produktů pro oblast svařování, " Spolupráce s ostatními pracovníky na plynulém chodu výrobního procesu a jeho optimalizace, , Nabízíme:, , " Plný pracovní úvazek, " Zajímavou a rozmanitou práci v perspektivní společnosti, " Možnost seberealizace, profesního růstu a dalšího vzdělávání, " Týden dovolené nad rámec zákona, " Odpovídající finanční ohodnocení, , Jiné sdělení:, , Žádosti o zařazení do výběrového řízení s profesním životopisem zasílejte na e-mail: valcisova@kos.cz , do 15. 3. 2018., , Místo výkonu práce: Krnov, Internetové stránky společnosti: www.kos.cz, , Z : 23.2.2018. Pracoviště: Krnovské opravny a strojírny s.r.o., Stará Ježnická, č.p. 1556, 794 01 Krnov 1. Informace: Šárka Valčišová, +420 554 605 409.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Technik26 000 Kč

Strojírenští technici technologové, normovači Technolog povrchových úprav a lepení. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Krnov, Krnovské opravny a strojírny s.r.o., stabilní společnost působící na českém a zahraničním trhu, vypisuje výběrové řízení na pozici technolog povrchových úprav a lepení., , Hlavní výrobní program společnosti:, , " Výroba, rekonstrukce, modernizace a opravy osobních a nákladních železničních kolejových vozidel, " Výroba, rekonstrukce a modernizace tramvají, " Strojírenská výroba, , Požadujeme:, , Profil uchazeče:, , " VŠ/SŠ vzdělání - korozní inženýrství nebo organická chemie, " Praxe na pozici technologa povrchových úprav výhodou , " Perfektní znalost čtení výkresové dokumentace, " NJ, příp. AJ na komunikativní úrovni výhodou, " Znalost práce s PC, MS Office, " Komunikativní a koordinační dovednosti, " Občanská a trestní bezúhonnost, " Fyzická a duševní způsobilost pro řízení motorových vozidel (ŘP sk. B), " Zodpovědnost, samostatnost, flexibilita, , Od uchazeče se očekává:, , " Zpracování technologických postupů pro povrchové úpravy a lepení ŽKV, " Nastudování předpisů pro opravy ŽKV, " Spolupráce s ostatními technology na plynulém chodu výrobního procesu a jeho optimalizace, " Zpracovávání podkladů poptávkových řízení, vč. veřejných zakázek, , , Nabízíme:, , " Plný pracovní úvazek, " Zajímavou a zodpovědnou práci v perspektivní společnosti, " Odpovídající finanční ohodnocení, " Možnost seberealizace, profesního růstu a dalšího vzdělávání, , Jiné sdělení:, , Žádosti o zařazení do výběrového řízení s profesním životopisem zasílejte na e-mail: valcisova@kos.cz do 15.3.2018., Místo výkonu práce: Krnov, Internetové stránky společnosti: www.kos.cz, , , Z : 1.2.2018. Pracoviště: Krnovské opravny a strojírny s.r.o., Stará Ježnická, č.p. 1556, 794 01 Krnov 1. Informace: Šárka Valčišová, +420 554 605 409.

539490 - Provozní zámečníci, údržbáři Elektrikář - údržbář.17 000 Kč

Provozní zámečníci, údržbáři Elektrikář - údržbář. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Krnov, Červený dvůr 35, Požadujeme SOU/SŠ elektrotechnického zaměření, osvědčení dle vyhlášky 50/1978 § 6, pečlivost, odpovědnost, samostatnost., 5 dnů volna navíc, dotované stravování, příspěvek na penzijní pojištění, Zasílat životopis na e - mail : recepce@sticz.cz, Z : 8.6.2017 A : 27.7.2017 A : 4.10.2017. Pracoviště: S.t.i. cz s. r. o., Červený dvůr, č.p. 1129, 794 01 Krnov 1. Informace: Pracovník recepce, +420 554 684 011.

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství13 000 Kč

Pomocní pracovníci v lesnictví a myslivosti Pomocný lesní dělník při čištění lesa. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč, mzda max. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : lesy na Jesenicku, práce v lese - čištění lesa, ožínání, nutný je ŘP sk. B, hlásit se na tel. č. 732 644 201 a domluvit si schůzku., Z : 16.2.2018. Pracoviště: Michaela medveďová - pracoviště, 793 84 Janov u Krnova. Informace: Karel Rakovský, +420 732 644 201.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Únor 1948. Ilustrační foto.
5

Vítězný únor aneb Mladí Češi zapomínají na minulost

Olympijský festival v Ostravě. Ilustrační foto.

ANKETA: Vyberte nejlepší sportoviště Olympijského festivalu v Ostravě

AKTUALIZOVÁNO

Olympijský festival v Ostravě v neděli oslavil jubileum!

VIDEO, FOTOGALERIE/ Pět hodin před uzavřením bran ostravského festivalu, který lidi bavil dlouhých 17 dní po celou dobu konání Olympijských her v Koreji, měli organizátoři tu čest přivítat v areálu návštěvníka s pořadovým číslem 100 000.

Krnovští radní nedali spolku peníze na mimořádný vlak

Fanoušci železniční dopravy dobře vědí, že pravidelná železniční doprava z Bruntálu do Malé Morávky už byla zrušena, takže každý vlak na této trati je událost, o které se bude mezi vláčkaři ještě dlouho mluvit.

Meteorologové varují: Budou silnější mrazy. Teplota může klesnout i pod minus 30

Meteorologové varují před silnými mrazy, které mají nastoupit dnes v noci. Až do druhé poloviny příštího týdne očekávají minimální teploty od minus 15 do minus deseti stupňů Celsia.

Ledecká je olympijskou legendou. Získala druhé zlato, po lyžích i na snowboardu

/FOTOGALERIE/ Ester Ledecká, 22letá česká reprezentantka, získala na zimních hrách v Pchjongčchangu své druhé zlato. Po šokujícím prvním místu ze super-G pro ni byla zlatá i druhá jihokorejská sobota. V paralelním obřím slalomu snowboardistek s přehledem porazila všechny své soupeřky a zařadila se mezi české olympijské legendy Věru Čáslavskou nebo Emila Zátopka.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT