„Před deseti lety jsme podobnou vzpomínkovou akci této bitvy uspořádali v nedalekém Domašově nad Bystřicí, kam přišlo okolo dvanácti tisíc lidí. Letos by mohlo snad přijít i více diváků,“ řekl jeden z hlavních pořadatelů a duchovních otců akce Petr Anderle z občanského sdružení Vlastenecký poutník.

Bitva roku 1758

V Guntramovicích se 28. června roku 1758 odehrála první část bitvy, v níž rakouské vojsko napadlo pruskou zásobovací kolonu, která mířila k Olomouci. Ten den bitva ještě dopadla nerozhodně, Prusové se po bitvě zformovali a pokračovali v tažení. O dva dny později, 30. června, je Rakušané napadli znovu u Domašova nad Bystřicí a tentokrát slavili vítězství. Král Fridrich II. u Olomouce nedostal potřebné zásoby a odtáhl. Vítězná bitva tak přispěla k tomu, že tato část Moravy a Slezska zůstala Rakousku a nestala se součástí Pruska.

Připomínka výročí bitvy je letos velkorysá. V pátek 27. června se od 15 do 18 hodin utáboří Kluby vojenské historie na loukách u Červené hory. Zájemci si s nimi mohou večer od 20 hodin popovídat u táborových ohňů. Současně zde bude k vidění také současná technika a zbraně Armády České republiky. V 19 hodin proběhne koncert v kostele sv. Jakuba Většího v Guntramovicích.

Polní mše a rekonstrukce bitvy

V sobotu v 10 hodin se uskuteční prodloužení Cesty česko – německého porozumění. Spolky, obce, instituce i občané na výraz smíření a porozumění mezi národy pokládají dlaždice na cestu, vedoucí od mohyly nad hromadným hrobem obětí prusko – rakouské bitvy na Červené hoře. V10.45 hodin zde proběhne Evropská polní mše k uctění památky padlých na všech bojištích Evropy. Sloužit ji budou vojenští kuráti z Česka, Polska, Německa a Rakouska.

Ve 14 hodin vypukne bojová podívaná, diváci mohou sledovat velkou rekonstrukci prusko-rakouské bitvy, do níž se zapojí oddíly Klubů vojenské historie z Česka, Polska, Rakouska a Německa.Vneděli historické boje pokračují od 13 hodin v Olomouci – Křelově. „Bude to vlastně fiktivní bitva, tam jsme si dovolili spekulovat o tom, jak by to dopadlo, kdyby Fridrich II. prorazil hradby obránců Olomouce a město dobyl,“ podotkl Petr Anderle.

Odkaz dnešku

Nejde přitom jen o velkolepou podívanou. „Jde nám o to, aby se lidé tady uvědomili, že jsou součástí nějaké historie, uvědomili si svůj vztah k tomuto kraji. I když to nebyli třeba naši prapradědové, kteří obhospodařovali tato místa, tak tu něco po nich zůstalo i pro nás amy si musíme tento odkaz připomenout a předat dalším generacím,“ řekl Anderle. Pro města a obce v okolí, která se spolupodílí na přípravě a organizaci, je to zase příležitost, jak upozornit na turistickou přitažlivost kraje. Lidé po cestě třeba narazí v restauracích na nejrůznější pokrmy a speciality nesoucí Laudonovo jméno, na místě samotném bude bezpočet stánků s občerstvením a suvenýry.

„Nečekáme ani tak zviditelnění města, ale spíše Mikroregionu Moravskoberounsko. Celý tento rok je pojat jako rok s generálem Laudonem a zahrnuje v sobě celou řadu nejrůznějších sportovních a společenských akcí,“ řekl starosta Moravského Berouna Tomáš Feranc. Projekt obcí z Mikroregionu Moravskoberounsko nazvaný Maršálská hůl generála Laudona se uchází o finanční podporu Olomouckého kraje.