Týden očima: zprávy, které nazapadly

Rekonstrukce krnovské Flemmichovy vily přinesla první velké překvapení. Ukázalo se, že na některých parketách procházejících renovací jsou dosud zřetelně viditelná razítka zhotovitele i rok výroby 1914.

To je hezké, že parkety z Flemišky skončily v muzeu, ale na druhé straně mnohem zajímavější kousky z inventáře Flemmichovy vily v poslední době přešly přes internetovou aukci Aukro. Naposledy se tam ukázala svítilna stropnice, která nesla rukopis architekta Prutschera. Kolik dalších skvostů z Flemišky mají lidé na památku po garážích a na chalupách a ani neznají jejich hodnotu?

V současné době probíhají postupné výměny oken v domově pro seniory, v Základní škole na Žižkově ulici nebo v Mateřské škole na ulici Karla Čapka.

Leden a únor je ideální období na výměnu oken. Dětem a seniorům v budovách dočasně bez oken aspoň nenalétají dovnitř komáři.

Varhany pro katolický kostel Si–kchaj v čínském městě Tchien-ťin vyrobila krnovská firma Rieger Kloss.

Tato exotická jména jsem pro jistotu hledal také na stránkách Rieger Kloss, abych si ověřil, jak se to vlastně píše. Ukázalo se, že krnovské varhany budou hrát ve městě Tchien-ťin nebo také Tianjin, v kostele Si–kchaj nebo také Xikai. Paní korektorka marně listovala Pravidly českého pravopisu, jak je to s fonetickým přepisem čínských slov do češtiny. Začínám tušit, že krnovští varhanáři přivezou z Číny plno veselých historek.

„Plavání pro koně je dobrá věc, stejně jako pro lidi. Je to takový doplněk trénování,“ sdělil Milan Theimer.

Mám dojem, že v provozním řádu koupaliště ani bazénu se koním vstup nezakazuje. Právě jsem dostal bezvadný nápad na nový vodní sport a spojení plaveckého oddílu s jezdeckým.