Tvoje správná volba, tak se jmenuje preventivní akce, která má za úkol varovat školáky před užíváním drog a alkoholu. Oficiálního zahájení se v pondělí 7. ledna účastnil i vedoucí územního odboru Policie ČR v Bruntále plukovník Jaromír Tkadleček.

Přivítal první třídu, která si přišla projekt vyzkoušet na vlastní kůži, a to žáky 4. A ze Základní školy na Okružní ulici. „Rád vás tady všechny vidím, mnohem raději se s vámi setkávám při prevenci než později v rámci represe,“ řekl mimo jiné Tkadleček.

Za čtrnáct dní šest set dětí

Bruntálská policejní mluvčí Pavla Tušková pak osvětlila, že akce bude týden v Bruntále a na ni navážou stejné interaktivní přednášky následující týden v Krnově. „Za čtrnáct dní s projektem seznámíme na šest set dětí,“ řekla také mluvčí.

Po úvodních formalitách se mohlo začít, na to se také děti nejvíc těšily. Čtvrťáci, v doprovodu učitelky Sylvie Dluhošové, se museli rozdělit do tří skupin. Každá skupinka pak putovala k jednomu panelu, který zobrazoval některý z nešvarů dnešní společnosti.

Místo peněz na cigarety, raději počítač

První panel představoval kouření a nástrahy s ním spojené. Děti si prohlédly zničené plíce kuřáka a odpovídaly na zvídavé dotazy policistek. Většinou reagovaly bystře, na otázku zda jim už někdo nabízel cigaretu a jak zareagovaly, odpověděla například Jessica Ferková takto: „Starší kamarádka mi už jednou cigaretu nabízela, ale já jsem si od ní nic nevzala.“

Žáci měli pro ilustraci na tabuli nakreslené, kolik za cigarety kuřák v průměru ročně utratí a na druhé pak, co jiného by si za peníze mohl koupit. „Radši bych si koupila počítač a MP3 přehrávač místo cigaret,“ řekla Nikolka Gašparová.

Opilé zrcadlo

U dalšího panelu zaměřeného na důsledky, které s sebou přináší alkohol, se děti rozvášnily. Nejvíc je zaujalo zrcadlo, vracející rozmazaný obraz. Ilustrovat mělo, jak vidí svět opilci. Ovšem bezkonkurenčně největší úspěch měla budka představující vězeňskou celu. Žáčci se nemohli dočkat, až si vězení vyzkouší. Všichni se shodli, že do toho skutečného by se jim rozhodně nechtělo.

Za vzornou spolupráci a bystré reakce si čtvrťáci zasloužili nejen pochvalu od policistek z preventivní skupiny, ale také pár malých dárečků. Kromě sešitků s propisovačkou dostali také složky s omalovánkami a doplňovačkou, aby si mohli zpětně ověřit, co všechno si zapamatovali.

Na své žáky byla právem hrdá i učitelka Sylvie Dluhošová. „Naši čtvrťáci jsou moc šikovní a zvídaví,“ pochválila děti a odvedla je zpátky do školy na další vyučování.

>> GLOSA DALIBORA OTÁHALA

Škola budoucnosti: učíme, co se nemá dělat


Nepřipadá vám, že se nějak množí výuka všeho toho, co se nemá dělat?
Děti učíme, že se nemá kouřit, brát drogy, krást, hrát na automatech, konzumovat alkohol. A výukové metody jsou daleko rafinovanější, děti koukají do pokřiveného zrcadla, aby měly představu, jak vidí svět opilec. To děti baví, možná si kvůli tomu i nějaké přihne.
Nic proti prevenci, ale abychom za chvíli nezjistili, že už ani děti neučíme něco nového, jen jim říkáme, co se dělat nemá.