Na toulky okresem účastníci vyráží od 6.30 do 9 hodin, návrat je stanoven na 17. hodinu. Po zelené značce se vydají na sedmikilometrovou, nejkratší trasu na Uhlířský vrch, poté přes lom do Slezského Kočova a zpět po silnici do Bruntálu. Druhá, sedmnáctikilometrová trasa vede z náměstí okolo pošty ke Kobylímu rybníku. Odtud po zelené na Uhlířský vrch až k rozcestníku a poté po žluté značce přes Slezský Kočov do Meziny na vrchol Venušiny sopky. Trasa pokračuje po modré zpět do Meziny a odtud proti proudu černého potoka zpět do Bruntálu na náměstí do cíle.

Pětadvacetikilometrová trasa je z počátku stejná jako předchozí, a to až po vrchol Venušiny sopky. Odtud však turisté putují po modré značce směrem na Černý most. Po vlastním značení se vydají nad přehradu Slezská Harta okolo lávového proudu za Mezinou přes most po cyklotrase ve směru na Bruntál proti proudu Černého potoka. Přidají se tak k modré trase sedmnáctikilometrové trasy. Nejdelší putování je padesátikilometrové. Po zelené se vydají zdatní jedinci přes Uhlířský vrch na Valšov, Černý most, Volárnu až na Velký Roudný. Umožněna bude prohlídka křížové cesty. Po zelené značce vede následně trasa na Volárnu a dále po cyklostezce ve směru na Novou Pláň. Přes Černý most se projdou turisté na Černý most a Venušinu sopku do Bruntálu, podobně jako je tomu u předchozích dvou tras.

Vedoucím akce je Radek Vrba, který může zájemcům sdělit bližší informace na telefonu 608 851 040. Radek Vrba doporučuje všem účastníkům pochodu za poznáním sopek vzít si s sebou také mapy. Trasy pochodu najdou na mapě číslo 56 (Nízký Jeseník) a také číslo 58 (Bruntálsko, Krnovsko a Osoblažsko).