Horská služba Jeseníky z toho moc velkou radost nemá. Lidé často mají koloběžku spojenou s dětskými radovánkami a neuvědomují si, že při velkých rychlostech není snadné přibrzdit, takže jim hrozí vážné úrazy.

Například 26. července jela šestnáctiletá dívka mezi Ovčárnou a Hvězdou na koloběžce takovou rychlostí, že havarovala na rovném přehledném úseku.

„Při jízdě z prudkého klesání nepřizpůsobila rychlost a na rovném úseku ztratila nad koloběžkou kontrolu a upadla na komunikaci. Při jízdě měla dívka na hlavě přilbu. Při pádu utrpěla lehké zranění a byla převezena k ošetření do nemocnice,“ řekla mluvčí bruntálské policie Pavla Jiroušková.

Přibývá koloběžkářů, které láká do Jeseníků adrenalin. Půjčovnu koloběžek pro ně letos zřídila například střediska K3 Sport v Koutech nad Desnou nebo Dolní Morava. Nabízí se třeba atraktivní patnáctikilometrový sjezd na koloběžce od horní nádrže Dlouhých Strání až na náměstí areálu.

„Často jde o lidi, kteří na koloběžku nasednou poprvé v životě. Stačí pak málo, třeba terénní nerovnost. Koloběžka má úplně jiné vlastnosti než kolo, je mnohem vratší. Ošetřovali jsme už zlomeniny i otřesy mozku,“ konstatoval náčelník Horské služby Jeseníky Michal Klimeš.