Co se týká silnice z Hvězdy na Ovčárnu v Jeseníkách, výjezd je možný nahoru co celou hodinu, sjezd zase v každou půlhodinu. „Od roku 2006 bylo přijato celoroční opatření, které spočívá v regulaci provozu," řekla mluvčí krajských silničářů Šárka Vlčková. V zimní sezóně probíhá regulace po celý den, v letní sezóně v době od 8 hodin do 19 hodin. V době od 19 do 8 hodin je provoz regulován svislým dopravním značením.

V roce 2007 instalovali silničáři závory na elektrický pohon na dolním i horním konci účelové komunikace k zabezpečení regulace dopravy. Nešlo to jinak: někteří turisté nebyli ukáznění, a jezdili si tak, jak se jim zamanulo, což působilo problémy. O dva roky později přibylo na trase světelné signalizační zařízení společně s proměnnou návěstní tabulí.

Kontrolují výbavu

Proměnná tabule obsahuje tři návěstní znaky, a to: Pozor! Výjezd povolen pouze se zimní výbavou, Parkoviště Ovčárna v provozu a Pozor! Parkoviště Ovčárna plně obsazeno. Od 1. října 2008 přišlo další zpřísnění v zimním období instalací značek „zimní výbava" s kontrolou takovéhoto vybavení vozidel vyjíždějících na Ovčárnu.

„Parkování na parkovišti Ovčárna je zpoplatněno. V ceně jsou zahrnuty i vysoké náklady na údržbu příjezdové komunikace. Zimní údržba úseku byla projednána s Chráněnou krajinnou oblastí Jeseníky a je prováděna přírodním méně prašným posypovým materiálem, neboť chemický posypový materiál je nepřípustný," uvedla Šárka Vlčková.

Školám a subjektům, sportovním třídám s lyžařským výcvikem, jejichž zřizovatelem je Moravskoslezský kraj nebo Města Bruntál, Rýmařov a Břidličná, je umožněn výjezd za účelem tréninkové činnosti na parkoviště Ovčárna bezplatně, ale bez možnosti parkování z důvodu nízké kapacity parkoviště.

Neziskovky zdarma

Ve stejném režimu je povolen výjezd a sjezd zdarma organizátorům a účastníkům sportovních akcí neziskového charakteru, jakými jsou například Liga stovkařů, Velká cena Hasičského záchranného sboru v časovce do vrchu, Český pohár v běhu do vrchu, Závod na kolečkových lyžích a další podobné akce.

„Také výjezd autobusů s lyžařskými kurzy bez možnosti parkování, které jsou ubytovány na zařízeních v oblasti Pradědu, je bezplatný. Tyto autobusy se musí prokázat obsluze parkoviště dokladem o ubytování lyžařských kurzů v oblasti Pradědu," dodala mluvčí Vlčková. S tím, že letošní zimní sezona v Jeseníkách oficiálně začala 20. prosince.