Více než z mrazů mají včelaři spíše obavy z toho, jak letos dopadnou výsledky veterinárních testů na včelí nemoci.

„Včely se i během zimního období potřebují aspoň jednou za měsíc proletět a vyprášit. K tomu, aby mohly vylétnout z úlů ven, však potřebují slunečný den, kdy teplota aspoň na krátko vystoupá na osm stupňů Celsia. Vůbec nevadí, jestli přitom zůstává ležet sněhová pokrývka,“ vysvětlil předseda frýdecko-místecké základní organizace Českého svazu včelařů Jaroslav Kopeček.

„Pokud se včely po dlouhou dobu nemají možnost proletět a vyprázdnit, nezbude jim než kálet v úle, kde se potom ale množí bakterie, včely dostanou průjem, postihne je takzvaná včelí úplavice a včely hynou,“ pověděl včelař.

Právě letošní soustavné dlouhotrvající mrazy včely drží už řadu týdnů v úlech.

„Situace sice není úplně příznivá, prozatím to ale není ani žádná tragédie. Už jsme zažili i horší zimy. Včelí úplavice se zatím objevila jen v ojedinělých případech,“ konstatoval včelař.

Ujistil, že včely cítí s přírodou a vědí, jak dlouhá je ještě čeká zima. Do značné míry prý se tomu přizpůsobí. „Silná a zdravá včelstva by měla přežít i takovou zimu, jaká udeřila letos,“ dodal. Hodně samozřejmě záleží i na tom, jak se bude počasí vyvíjet dále.