Spisovatelka Irena Šindlářová zaznamenala pověst o zátorském skřítkovi. Prý hlídá stříbrný žebřík, po kterém jednou za tři sta let stoupají andělé. Jeho úkolem je dohlížet, aby s anděly nevlezl do nebe nikdo nepovolaný.

Veřejnosti zpřístupněný bývalý železnorudný hlubinný důl Hraničná v Rychlebských horách
Rychlebské podzemí otevírá veřejnosti. Podívejte se s námi dovnitř

SKŘÍTEK DOHLÍŽÍ NA KYSELKU

Skřítek hlídá, aby pramen měl správnou teplotu kolem 11 stupňů, aby kyselka měla vyvážený obsah železa, vápníku i hořčíku a aby byla správně nasycená oxidem uhličitým. Kdo ale ohlídá skřítka? Je tady celé dny sám, a to i na nočních službách. Vandalové a zloději nikdy nespí.

Zátorský skřítek, který sedí u pramene kyselky, se na příchozí usmívá. Na někoho úsměv působí tajemně, na jiného retardovaně, ale rozhodně zaujme. Hned po instalaci sochy nějaký vtipálek skřítkovi přimaloval růžová tanga. Vandalové ho už dvakrát vyviklali tak, že bylo nutné trpaslíka znovu připevnit k podlaze. V květnu neznámý pachatel skřítka nadzvedl takovou silou, až mu ulomil špičky bot. Ráno našli chudáka skřítka ležet na zádech. Možná zloděje vyrušil kolemjdoucí, nebo byl trpaslík tak těžký, že už ho nedokázal naložit.

Farmářské trhy v Bruntále se představily v nové podobě.
Bruntálské Farmářské trhy v nové podobě

„V noční hodině došlo k pokusu o odcizení sochy skřítka. Žádáme případné svědky, kteří by k uvedenému incidentu mohli uvést jakoukoliv informaci, nechť prosím ihned kontaktují obecní úřad,“ vyzvala obec Zátor svědky.

Skřítek hlídá, aby pramen zátorské kyselky měl správnou teplotu kolem 11 stupňů. Kontroluje, zda má kyselka vyvážený obsah železa, vápníku i hořčíku a dohlíží, aby byla správně nasycená oxidem uhličitým.Zdroj: Deník / František Kuba

FRONTA ZA OSVOBOZENÍ TRPASLÍKŮ

Proč by někdo chtěl ukrást skřítka? Nejde o nic nového ani mimořádného. Útoky na trpaslíky se rozmohly po celé Evropě. Stojí za nimi Fronta za osvobození zahradních trpaslíků, která poprvé udeřila ve Francii v roce 1996. Její sympatizanti berou trpaslíky ze zahrad a odnáší je do přírody, kde je jejich přirozené životní prostředí. Dnes má Fronta za osvobození trpaslíků na 1500 členů například ve Švýcarsku, Itálii, Španělsku či Německu.

Dagmar Remešová dostala od starosty Krnova Tomáše Hradila kromě kytice také sudoku. Právě hlavolam sudoku ji totiž udržel vzhůru až do půlnoci, když začala hořet kulturní památka Střelecký dům.
Hořící dominantu Krnova zachránilo kvalitní sudoku

Obvykle „zloděj“ zanechá majitelům zprávu, kde trpaslíka najdou, aby přemístění nebylo kvalifikováno jako krádež. Jindy zvolí variantu „cestující trpaslík“. To si členové Fronty ukradeného trpaslíka posílají mezi sebou a majitelům chodí e-mailem nebo poštou fotografie, jak pózuje u pamětihodností po celém světě. Fotografie mají dokázat, že trpaslík nabytou svobodu využil k cestování.

MEZINÁRODNÍ DEN TRPASLÍKŮ

Aktivisté vyhlásili první letní den, 21. červen, Mezinárodním dnem trpaslíků. Ten propaguje toleranci při volbě zahradních dekorací. Jeho poselstvím je, ať si každý na zahradu dá, co se mu líbí. Brání trpaslíky a podobné kýče před samozvanými strážci dobrého vkusu.

Milovníci guláše se sešli ve Světlé Hoře. Pod názvem Cena děda Praděda už po jedenácté probíhala soutěž ve vaření guláše.
Nejlepší guláš? Ve Světlé Hoře se osvědčil klasický hovězí